Представители на 12 нации се фокусираха върху проблема, който вече втора седмица тресе Асеновград след бой между роми и спортисти в района на комплекс „40-те извора”. Чужденците от Босна и Херцеговина, Германия, Зимбабве, Иран, Италия, Китай, Конго, Норвегия, САЩ, Турция и Япония участват заедно с техни колеги от България в четвъртото Балканско лятно училище за религии и обществен живот (BSSRPL), което се организира от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. То е дъщерен проект на Международните училища за религии и обществен живот, които са част от глобалната мрежа на CEDAR (Communities Engaging with Difference and Religion), а съорганизатор е Университетът в Бостън, щата Масачузетс в САЩ.
Тази година темата е „Чужденци и съседи”, като вниманието попада както върху традиционни съжителства между различни етноси, така и върху проблема как да живееш сред чужденци, възникнал в резултат на бежанския поток и икономическото мигранство. 

Конфликтът в Асеновград между българската и ромската общност пламна точно по време на форума и нямаше как да го подминем, обясни ръководителят на проекта проф. Мария Шнитер. Миналия ден групата посетила Асеновград, анализирала също репортажите в медиите. Една от участничките е родом от Станимака и разказала от първо лице, асеновградчани са и двама от докторантите на проф. Шнитер, пише "Марица". 

„Силно впечатление направи на чужденците преекспонирането на едната гледна точка и това, че почти не се дава думата на ромите, коментира ръководителката на Балканското лятно училище. Ние също се опитваме да разплетем възела от различна гледна точка и да разберем конфликта. Клишето за успешния етнически модел по наши земи се продънва и зад него се оказваме доста затворени и тесногръди”. 

Интернационалната група продължава наблюденията си в тази посока, след като вчера се установи в Загражден. На фона на традиционното гостоприемство и сърдечност на тамошните баби чужденците правят експеримент как биха реагирали възрастните жени, ако решат не просто да им гостуват до 12 юли, а да се заселят трайно в селището. 

Утре към участниците се присъединява и адвокат Михаил Екимджиев, с когото чужденците ще разиграят конкретни казуси от неговата практика, противопоставянето в Асеновград и процеса срещу имамите в Пазарджик, по който към момента е отхвърлена осъдителната присъда. Всички тези конкретни случаи ще се разглеждат от гледна точка на правата на човека, обществените нагласи и политиките на държавата. 

Част от стереотипите вече рухнали по време на форума - вчера например участник от Турция показал свой филм, заснет в турските бежански лагери, който показва и друго лице на бегълците. Кадрите са далеч от представата за бежански лагер на госта от Израел, който е виждал само тези с палестинци по своите земи. Дебати предизвика лекцията на Мария Финангер - преподавателка, работеща с деца мигранти в Норвегия. Тя разказа за местните практики, които изглеждат дори абсурдно на фона на отношението към бежанците у нас. В Норвегия се прави всичко възможно децата на мигранти да тръгнат на училище в местната общност. Тези, които пристигат от жарките страни като Афганистан и Ирак, минават специално обучение по плуване и ски - два спорта, които масово се практикуват в Нидерландия. Дори чрез приобщаването им към тях се търси път за интеграция на чужденците. 

Преди да си тръгнат от България, участниците в Балканското лятно училище ще посетят и бежанския лагер в Харманли.