Действията на пловдивските прокуратури по заличаване престъпните действия на кмета Иван Тотев са олицетворение на унищожителните критики, отправените към България в годишния доклад на Европейската комисия за напредъка в областта на правосъдието и вътрешния ред. 

Години наред  пловдивската окръжна и апелативна прокуратура не откриваха нарушения по подадените сигнали срещу кмета на Пловдив Иван Тотев и отказваха да образуват досъдебни производства.

Тотев беше обвинен за престъпление по служба за строежа на зоокъта едва когато главният прокурор Сотир Цацаров издаде постановление, с което прехвърли делото в София.
Това породи основателни съмнения да се смята, че в продължение на години са били извършвани покровителствани от държавата тежки корупционни схеми  и че е бил прилаган натиск върху компетентните органите в града под тепетата с цел замитане на престъпните действия.

Припомняме, че пръв евродепутатът и лидер „Презареди БГ” Николай Бареков подава сигнал до прокуратурата заради съмнение за конфликт на интереси и опорочаване на законността  при провеждането на обществени поръчки от пловдивския кмет. Той сезира държавното обвинение още през юли 2013 година.
Сигналът е за три сделки с "Главболгарстрой" на стойност над 10 млн. лв. Скъпият имот, в който живее кметът, и разширението на хотела на семейство Тотеви, са построени от една и съща фирма – "Главболгарстрой – Пловдив" през 2011 г. и 2012 г., когато Иван Тотев вече е избран за градоначалник.  След проверка в Агенцията за обществени поръчки се установява, че същата фирма е спечелила поръчки за 6,5 млн. лв., възложени от кмета Иван Тотев  (3,1 млн. лв. за построяването на център за лъчетерапия и за 3,4 млн. лв. за изграждането на детска градина). В същото време фирмата на майка му "Квалификация консулт", която управлява хотела на семейство Тотеви, дължи 1 млн. лв. на "Главболгарстрой - Пловдив", които така и не връща. Или иначе казано - фирма, която кредитира с 1 млн. лв. бизнеса на семейството му и строи хотела и дома му, печели обществени поръчки за милиони левове, възложени от него като представител на Общината, с което Тотев влиза в конфликт на интереси.

Три месеца след като сигналът е подаден от Николай Бареков, Окръжна прокуратура - Пловдив прехвърля топката в полето на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси с мотива, че няма достатъчно  доказателства по делото.
Специализираният държавен орган от своя страна оневинява кмета на Пловдив Иван Тотев. В решението, с което комисията се произнася по случая, се твърди, че наличие на конфликт на интереси не е установен, въпреки изнесените факти и обстоятелства.

Прехвърлянето на отговорност от прокуратурата към специализираните държавни органи  е доста популярна схема за оневиняване на лица, над които тегнат тежки политически чадъри.
Съвсем наскоро се разигра същият сценарий с главно действащо лице Веселин Марешки.  Специализираната прокуратура прекрати производство срещу аптечния олигарх  и сътрудниците му за организирана престъпна група и сезира Комисия за защита на конкуренцията под претекст, че от доказателствата по делото не може да се направи извод за престъпление по Наказателния кодекс, въпреки събраните факти и показания на свидетели от бранша.

BNews се свърза с Николай Бареков, автор на първия сигнал срещу Иван Тотев, за коментар по случая.
"Въпреки политическия натиск, който се оказва в последните години върху органите по обвинението, не съм изгубил доверие в институцията и ще продължа да търся справедливост. Сигналът ще бъде внесен отново с надеждата този път политическият чадър над Иван Тотев от ГЕРБ да е паднал. Пловдивчани заслужават възмездие за кражбите, извършени от кмета им”, обяви Бареков пред медията ни и подчерта, че новата му партия "Презареди БГ" е казала твърдо  "НЕ на корупцията" и е започнала безкомпромисна саморазправата с политиците на прехода.