Инспектор в НАП – Благоевград шокира колегите си с декларация на луксозната дограма и на изолацията на панелката му в жк „Еленово“, на които се радва семейството му след саниране на блока, в който живеят, по Националната програма за енергийна ефективност. Чавдар Цонев, главен инспектор по приходите в благоевградския клон на националната агенция, подаде декларация в община Благоевград за промяна на фактическото състояние на жилището му и с това предизвика шеги и подмятания, че е будала, защото никой в България не се набутва сам да му се вдигнат налозите и всеки гледа да спести както може и да не плати, ако не го хванат, пише struma.bg.

„Казваха ми, че не съм добре, дори колегите в Общинската администрация ме гледаха с нескрито недоумение, като си подадох декларацията – искрен бе Чавдар Цонев и обясни: – Увеличението на данъка няма да е съществено, грубо сметнато, е около 2 лв. на година, но ние вече ползваме бонусите от санирането – като по-нисък разход на енергия за отопление и т.н. Не е редно да искаме от другите да направят нещо, което самите ние не правим, въпреки че знаем, че сме длъжни“.

За близките и приятелите реакцията на Чавдар Цонев не е необичайна, защото познават абсолютната му стриктност не само в работата, но и като черта в характера, заради която в службата често го товарят с най-заплетените казуси. Той е съпруг на шефката на Регионалния исторически музей Христина Цонева и син на дългогодишния читалищен деец Михаил Цонев и пенсионираната вече учителка по математика Нели Цонева.

Оказа се обаче, че Чавдар Цонев не е единственият, подал коригираща декларация за подобрения на панелката си, направени с публични средства. Справка от Общинска администрация – Благоевград сочи, че от 2015 година досега в областния център на Пиринско са подадени общо 2707 декларации на граждани за санирани жилища, монтирана луксозна дограма, газификация или климатизация. От тях само 117 са посочили, че са го направили с лични средства, и се възползват от правото на данъчни облекчения. Останалите 2590 съвестно доплащат за екстрите, макар и с минимално увеличение на данъците им.

В момента санираните и въведени в експлоатация жилищни сгради в Благоевград са общо 127, а обновените апартаменти в тях са 7553. Шумо- или топлоизолацията на сградите, както и алуминиева или PVC дограма са част от коефициента за индивидуална характеристика на имота, който коефициент оказва влияние при определяне на данъчната оценка. Газификацията на жилище, както и монтирана климатична инсталация също трябва да се декларират, ако са направени след веднъж подадената данъчна декларация. От общината обясниха, че тъй като данъкът се определя върху данъчната оценка на жилищата, при деклариране на промяната след санирането данъкът ще бъде завишен в диапазон от 1.20-2.30 лв. в зависимост от местоположението на имота. Така за жилище от 57.17 кв.м в квартал „Еленово” например, което е основно за живеене, увеличението на данъка върху недвижимите имоти е в размер на 1.30 лв. За жилище в квартал „Струмско“ пък, което не е основно за живеене и е с площ от 70.5 кв.м, увеличението на данъка е в размер на 2.00 лв.

Към настоящия момент данъчно задължените лица трябва сами да декларират промяната в подадените декларации, в противен случай има предвидени законови санкции. От плащане на данък са освободени сградите, въведени в експлоатация преди 1 януари 2005 г. и получили сертификати с клас на енергопотребление „B“, както и сградите, въведени в експлоатация преди 1 януари 1990 г. и получили сертификати с клас на енергопотребление „C“ за срок 7 години – считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата; за срок 10 години – считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата, ако прилагат и мерки за оползотворяване на възобновяеми източници за производство на енергия за задоволяване нуждите на сградата, както и сградите, въведени в експлоатация след 1 януари 1990 г. и преди 1 януари 2005 г. и получили сертификати с клас на енергопотребление „C“. Сградите, въведени в експлоатация преди 1 януари 1990 г. и получили сертификати с клас на енергопотребление „D“, издадени по реда на Закона за енергийната ефективност и наредбата по чл. 48 от Закона за енергийната ефективност, ползват следните облекчения: за срок три години – считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата; за срок 5 години – считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата, ако прилагат и мерки за оползотворяване на възобновяеми източници за производство на енергия за задоволяване нуждите на сградата.

Освобождаването от данък за определен период от време е при условие, че имотите не се ползват със стопанска цел, несвързана с пряката им дейност. Облекчението не се прилага и в случаите, в които сградата е получила сертификат с клас на енергопотребление в резултат на предприети мерки за енергийна ефективност, финансирани с публични средства. Това означава, че на практика личен интерес да декларират подобренията от саниране имат собствениците на жилища, които са вложили лични средства в подобрения, защото имат право на данъчни облекчения.