На 21 и 22 април в Пловдив се провежда Десетата национална кулинарна купа на България. Събитието е организирано от Българската асоциация на професионалните готвачи. 12 готвачи се състезават в три дисциплини – „Най-бърз пицар“, „Пица Класика – Най-добър пицар на България“ и „Пица Блек Бокс“. Журито беше международно от шестима специалисти от Румъния, Италия и България.

Цветелин Първанов печели трето място и сребърен медал в „Най-бърз пицар“. Условието тук е да направиш пет пици „Маргарита“ по най-бързия начин. Младият готвач споделя, че не е успял да даде всичко от себе си, приготвяйки ги на състезанието за седем минути, докато по принцип прави една само за 33 секунди.

Майсторът обаче печели приза „Най-добър пицар на България“ благодарение на иновативна идея за приготвянето на тестото. На първия ден от състезанията всеки един участник замесва тестото си пред журито. Цветелин обяснява, че всичко трябва да бъде добре премислено, тъй като тестото трябва да се запази и да издържи до следващия ден, което означава, че трябва да има бърза ферментация.

Само той и още един състезател използват топла ферментация – не прибират тестото в хладилника. Печели първото място заради замесването с бига – вид предфермент. Приготвянето не отнема много време, но е необходимо да престои от 24 до 72 часа на стайна температура. За приготвянето на бига се използва и малко мая.

Готварското правило е тестото да излезе от тестомесачката с температура от 22 до 25 градуса, а Цветелин изненадва журито, като го изкарва на 29 градуса, въпреки коментарите, че така няма да се получи. На следващия ден работата с тестото продължава, като за около 15 минути трябва да се разточи, гарнира и изпече. Пицата е гарнирана с типичните съставки за класическа „Маргарита“ – доматен сос, моцарела, босилек и зехтин екстра върджин.