Високи наеми и почти никакъв интерес към офиси - това е ситуацията в края на миналата и началото на тази година в Кърджали, анализират брокери на недвижими имоти, цитирани от 24rodopi.com.

Областният град с най-много „призрачни блокове“ е на едно от последните места в страната по брой на лица, които официално декларират доходи от наем на жилище. Според данните от НАП, в Кърджали едва 990 души са декларирали подобен приход през 2018 г. В същото време хиляди апартаменти стоят празни.

Големите вериги размазаха дребния бизнес

Причината, според брокери, е именно във високите цени на наемите. В момента има застой при този вид сделки. Обектите, към които пък има най-малък интерес, са офисите. Въпреки множеството подобни помещения, отдавани под наем, те стоят празни. По думите на хората в бранша, това се дължи не само на високите цени, но и на големите вериги, които предлагат от хранителни стоки до дрехи и продукти от всякакво естество. „Няма условия за развитие на дребния бизнес в сферата на търговията“, посочват брокери.

Няма наем под 250 лева на месец

Що се отнася до апартаментите под наем, според агенциите за недвижими имоти в Кърджали, в града край Арда няма наем под 250 лв., независимо от местоположението и квадратурата. Ако жилището е ново строителство и е обзаведено, дори със стари мебели, цените достигат до 450-500 лв. Такива апартаменти се наемат обикновено от фирми, не от частни лица.

В момента например има обяви за двустайни и тристайни жилища, ново строителство, обзаведени в центъра, на цени от 450-480 лв. на месец или това е 5-6 лв. на кв.м.

Тези цени, спрямо големината на града и стандарта на живот, са високи, коментират брокери, но това са цени продиктувани предимно от гурбетчии, които работят на Запад и са вложили парите си в жилища, които са решили да отдадат под наем. Оказва се обаче, че техният процент не е особено голям. Повечето собственици предпочитат да оставят жилището си „под ключ“ , но не и да го дадат под наем.

Страх от наематели

В момента, според агенциите, в Кърджали съотношението на отдаваните под наем жилища е 10 000 към 1000 или само 1/10 се отдават под наем. Това се дължи и на недобросъвестните наематели. „Имаме много случаи, в които не се пази, не се плаща редовно наем и битови сметки. Наскоро дори имаме случай, в който строителни работници наели жилище, напуснали града, без да заплатят наем и натрупаните сметки, дори зарязали жилището отключено. Хората ги е страх, затова си пазят домовете и не ги дават под наем“, коментираха от една от големите агенции за недвижими имоти в града.

Гастарбайтерите вдигнаха цените

Що се отнася до продажбата на имоти в Кърджали, тя също е в застой. Цените са изключително високи и поради тази причина купувачите се отдръпнаха. В момента те варират между 600-650 евро на кв.м. Става въпрос за ново строителство в централната част на града. „Такива цени са неприемливи за нашия град, но ги има. Сделките, които осъществяваме, са до 500 евро на кв. м, но и там има застой“, твърдят брокери. Едно от обясненията е отново в гурбетчийското евро.
Поради високите цени на новото строителство се търси предимно панел, особено предпочитани са санираните блокове, или монолит - старо строителство, но там сделките са далеч по-малко.
Има и немалко случаи, в които местни хора, работещи на Запад, предпочитат да вложат спестените пари в имот в големите градове като Пловдив и София.

Какво ще се случва в Кърджали?

"Когато в централната част на Кърджали утвърден строител ти предлага жилище за 500 евро на квадрат, глупаво е в квартала на хаотичното строителство "Възрожденци" да платиш 400 евро. Подпишеш ли предварителен договор, следи от първа копка до покрив и поставяне на дограма как го правят и с какви материали. Фирмата винаги има значение. Винаги трябва да знаеш какво ще виждаш след време от терасата си... Това са част от нещата, които казваме на нашите клиенти. Прогнозата за лято`2020 са за приличен брой продажби в Кърджали. Ще купуват не само гурбетчии, но и хора със спестени пари, които нямат идеи за бизнес, а влогът в банка не носи нищо", подчертава брокер.