Няколко десетки семейства, изоставени от строителния предприемач и екскмет на община Велико Търново Борис Крумов, събират пари помежду си, за да завършат със свои средства жилищен комплекс на ул. „Димитър Рашев“ 8 в началото на кв. „Зона В“ във Велико Търново, пише "Борба". 

Сградите са направени и разпродадени преди повече от 15 години от бившия градоначалник на старата столица, но се оказват незаконни.

Изпълнителят се дърпа и не финансира завършването им, оставяйки обитателите да се оправят сами. Хората са наели юриста Пламен Копанов, за да си узаконят имотите и довършат ангажимента по строителството на Крумов преди години, направено чрез фирмата му „Строител-97“.

В момента търсят оферти за изграждането на асансьор и част от вертикалната планировка, тъй като до ден днешен комплексът не е въведен в експлоатация, което ще им струва близо 100 хил. лв.

Неотдавна обаче са изправени пред нов удар – сметките им за еленергия са баснословни. Всички обитатели на сградата досега са плащали промишлен ток заради липсата на акт 16, но със скока на цената за фирми сумите им са ужасяващи и за всеки апартамент, даже извън отоплителния сезон, в момента надхвърлят 300 лв.

Един от най-сложните строителни казуси в региона бе забъркан от бившия кмет Борис Крумов, а делата по него се точат от 2009 година, докато накрая се стигна до заповед за премахване на горните етажи от комплекса след намесата на Регионалната дирекция за национален строителен контрол. Темида обаче прояви милост към излъганите собственици и осуети събарянето. В разгара на строителния бум Крумов започва комплекса в началото на кв. „Зона В”.

Годината е 2007-а, а имотите тогава се грабват като топъл хляб. Цените на квадратен метър започват от 350 евро. По груби изчисления предприемачът е получил поне 1,2 млн. от сградата. Продажбите са на „зелено” и никой не се интересува нито от документите на строителя, нито от фирмената му история и се доверява на сляпо. Така блокът е разпродаден, преди да е довършен.

Още при грубия строеж на сградите на екскмета обаче строителните инспектори засичат, че при позволена височина от 15,3 метра за района са вдигнати още 3,93 метра над нивото, което практически са още два етажа, включително скатен покрив, който също може да се обитава. Според закона всичко над позволеното подлежи на премахване, но в случая това би довело до изменения и на конструкцията на сградата, в която на всичко отгоре от години насам живеят няколко десетки семейства. 

Според юристa Пламен Копанов единственият шанс за обитателите е да платят допълнителна сума за нови проекти на сградата, обследване и завършване на строителството и вертикалната планировка, както и монтирането на асансьор.

Подобни случаи вече има в старата столица, а последният е от ул. „Димитър Буйнозов“ на „Картала“ в сграда на фалиралата фирма „Булмекс“, която също така обитателите завършиха вече сами.