"Основните разходи за нас са природният газ и въглеродните емисии. Ние като дружество не можем да влияем на цените им. През последната година стойността и на двете се увеличи няколко пъти. Непрекъснатото увеличение на цените в резултат на по-голямото търсене на горива вследствие на военния конфликт в Украйна, поставя всяка една топлофикация в много трудно финансово положение.  На фона на всичко това трябва да изпълняваме препоръките на ЕС относно Зелената сделка, а за прехода към въглероднонеутрално производство са необходими  големи инвестиции." заяви инж. Василев. По думите му заради разликата в цената, на която са осигурявали отопление през регулаторния период и тази, на която са купували газ, са натрупали недовзет приход на стойност няколко милиона лева.

"Получените компенсации от правителството за съжаление не успяха да покрият нашите загуби" посочи директорът на дружеството.

Директорът на предприятието изрази притеснение, че предстои масов отказ от услугите на топлофикациите заради предстоящото вдигане на цените от 1 юли и през следващата зима ще се отопляват на ток или с дърва.

„Подобен сценарий крие огромни рискове за сигурността на електропреносната мрежа, която може да не издържи. От друга страна, представете си как биха изглеждали блокове, в които всички апартаменти се отопляват с печки на дърва. Тези сгради нямат филтри на комините, а рискът от пожари би се покачил застрашително. Държавата трябва да мисли за своето население, но най вече за своето бъдеще – децата, които ще бъдат принудени да дишат изгорелите газове на печките в дома и да се пазят от неволно изгаряне. Много от хората, живеещи в блокове с централно парно никога не са палили и поддържали печка за отопление.

Смятам, че за да не се стигне до този сценарий, би било добре да се помисли и за въвеждане на компенсации за хората заради скъпото парно, каквито в момента се дават на бизнеса заради скъпия ток. Ние, както и Асоциацията на топлофикационните дружества сме отворени за обсъждане на компенсаторни механизми с цел съхраняване на стратегически важния сектор „Топлоснабдяване“" каза инж. Йордан Василев. Според него начинът за подпомагане на клиентите не трябва да е изцяло за сметка на топлофикациите.

Инж. Василев изрази несъгласие с прогнозите на КЕВР за цените на газа и тока.

"Според прогнозите на Регулатора, които са използвани за определяне на цените на парното, цената на газа за периода от 1 юли 2022 г. до 30 юни 2023 г. ще бъде средно 114,77 лв. за MWh, а цената на електроенергията, която произвеждат топлофикациите и продават на пазара, ще бъде средно 427,46 лв./MWh." заяви още той като изрази притеснение, че тази цена на газа няма да бъде постигната.

"На 7 юни 2022 г. предстои обществено обсъждане. Надявам се след диалог между нас и КЕВР, да се одобри социално поносима цена на топлинната енергия за крайните потребители, която да ни даде възможността да работим нормално." заяви инж. Василев. Той отново призова да не се спекулира с цената на парното, а да се изчака 1 юли 2022 г., когато КЕВР ще вземе окончателното решение колко трябва да плащат клиентите за отопление през предстоящия отоплителен сезон.