Защитеният горнооряховски суджук се прави от румънско говеждо заради липсата на родна суровина. Въпреки тъжната тенденция и тази година с много скари и месни деликатеси се проведе 16-то издание на Празника на горнооряховския суджук.

През 2007 година три месопреработвателни фирми от Горна Оряховица и местната управа организират за пръв път кулинарен фест в чест на прочутия деликатес. Част от производителите са със затворен цикъл и осигуряват говеждо за производството. Други се оплакват, че все по-трудно намират суровина, родно производство и прибягват до внос, което не влияе на качествата на суджука, съобщава Bulgaria ON AIR. 

"Първото защитено географско указание е горнооряховският суджук - през 2010 година! Вкусовите качества на суджука са уникални - хубавото месо и подправките, и най-вече климатът, който има Горна Оряховица", каза производителят Христо Христов.

"Все по-трудно става да задържаме производството от българско месо, защото суровината намалява и се налага да стигаме до внос", коментира майсторът Румяна Добрева.

В тазгодишния празник участват и много самодейци от близките села, които също организират кулинарни празници.

"На това 16-то издание се включиха и доста от читалищата в общината. Тук са хората от Върбица, популярни с "дрипавата баница", но този път - баница със суджук, и читалището в Янтра, които са характерни с техния янтраджийски боб, но този път боб със суджук", посочи кметът на Горна Оряховица инж. Добромир Добрев.

Гости от цялата страна пристигнаха, за да опитат суджук на скара или нарязано на тънко мезе, полято обилно с бира.

"Дошла съм от Кипър, за да си купя горнооряховски суджук, защото е невероятен. Трябва да запазим българските традиции", споделиха част от хората.

Освен в атракция за хапване, пийване и добро настроение, празникът на суджука развива кулинарния туризъм в малката община, и подпомага местните производители.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук