Изграждането на монумента на българското знаме - Пилон "Рожен" е в нова фаза - височинен монтаж на коничната конструкция, пише Марица бг.

Как се монтира пилона сподели с видео в интернет председателят на фондация "Наследство в бъдещето" Симеон Караколев, който е инициатор за издигането на най-високия пилон с българския трикольор.

Организаторите предупредиха, че желаещите да наблюдават монтажа могат да го правят само от асфалтовия път непосредствено над Роженските поляни, тъй като с оглед сигурността и безопасността, в обсега на стрелата на височинния кран няма да бъдат допускани никакви лица, с изключение на техническия екип. 

На внушителния Пилон „Рожен“ ще се развее националният флаг на България най-високо в Европейския съюз и на най-висока надморска височина в целия свят – 1430 м над морското равнище. 

Пилон „Рожен“ ще е с тегло 110 тона и е транспортиран до Роженските поляни с З извънгабаритни композиции и 8 стандартни тира. Знамето на върха му ще бъде 1110 кв.м.

Височината на пилона от 111 метра символизира площта на България от 111 хил. кв. км, както и настоящите 111 години от освобождението на Родопите.

В избора на мястото - Роженските поляни - също е вложен смисъл – за обединението българите от две страни на една граница, емблема на силата на българския дух и любов към родината, посочват организаторите.

Пилон „Рожен“ ще бъде първият паметник на националния флаг на България. Официалното му откриване ще е на 13 юли т.г. Церемонията ще е придружена от спектакъл с исторически картини на живо ишоу-заря. 

Инициативата за изграждане на монумент на българското знаме е на фондация „Наследство в бъдещето“ и се реализира чрез Национална дарителска кампания „България заслужава!“, под патронажа на президента на Република България Румен Радев.

В следващите дни – от 14 до 16 юли, ще се състои и традиционният събор Рожен, който тази година навършва 125 години.

Близо 4000 изпълнители от всички краища на България ще се изявят в националния фолклорен конкурс на „Рожен“ – Събор на народното  творчество и животновъдство 2023.

От 14 до 16 юли на четири сцени ще се представят 160 певчески и инструментални групи, 195 индивидуални изпълнители, 90 танцови състава и 20 групи за народни обичаи.

150 са читалищата от цялата страна, които ще покажат, как съхраняват автентичния българския фолклор, съобщиха организаторите от Фондация „Наследство в бъдещето“ и община Смолян.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук