Евтиния! Българи напълниха моловете и магазините в Одрин
Българи за поредна година тръгват на есенен шопинг до Одрин. За нашенци той е любима дестинация от много време, особено преди началото на учебната година. Одрин е най-близкият турски град до България и това също обяснява защо е във фокуса на шопинг туризма от доста години. Всеки петък и събота там има пазарен ден и десетки автобуси стоварват стотици българи. Пазаруването е наистина изгодно, пише "Пазарджишка Марица".
Пазарджишките туроператори постоянно организират екскурзии до Одрин на народни цени. В същото време хиляди пазарджиклии се снабдяват с всякакви стоки. Мнозина стягат децата си за училище от местните молове и дори самите себе си за наближаващата есен.
Българите са навсякъде - в петъчния промишлен пазар и борсата за перилни препарати, зехтин, маслини и сладки близо до нашата църква "Св. св. Константин и Елена", в моловете, хипермаркетите, в аутлет центъра и на големия зеленчуков пазар зад него, в центъра на града.
Преселението на шопингуващи от България в Одрин е тотално и за него има само едно обяснение - турската лира. Тенденцията за девалвация на валутата на комшиите е трайна. Само за последните две години новата турска лира е загубила 30% от стойността си спрямо долара. Ето защо за нас, българите, цените в Турция са паднали също с толкова и е изгодно да се харчи там, особено за някои видове и групи стоки.
За 35-40 лева хем си отпочивам, хем си пазарувам, коментира Ваня, която поне 3 пъти в годината ходи до Одрин. От турския град най-често се пазарува купуват прах за пране, омекотители и почистващи препарати. На Одринската борса 8 килограма прах се харчи по 14 лева. Ако клиентът вземе към него и омекотител, далаверата е още по-голяма. За двете неща се плаща 19 лева. Голяма опаковка от тоалетна хартия, в която има 32 рола, излиза 10 лири. Други търсени артикули са корите за баница, маслините и зехтинът. В дългите списъци за пазаруване задължително влизат и локум, баклава, кадаиф и тулумби.
Алъш-веришът върви с пълна сила. Търговци посрещат купувачите с думите: "Оо, комшо, как е? Какво да давам? Цената ще е добра!".
В самия 160-хиляден Одрин езиковата среда и българското присъствие биха хвърлили във възторг всеки нашенец, а в големите търговски центрове и тържища по-често се чува българска реч. Менютата в по-близките заведения за обществено хранене са преведени на български и на гръцки език.
В Одрин има три големи търговски центъра, където по време на сезонните намаления шопинг маниаците попадат в рая. Тук има и обособен кът за продажба на перилни и почистващи препарати, санитария, местни сладки и тестени изделия. Възможността да се пазариш с турските търговци за цените на стоката в комбинация с ниската стойност на турската лира прави пазаруването изключително изгодно. А в аутлети като Марги и други се намират световноизвестни марки на достъпни цени - просто защото в Турция намаленията са реални. Бутиците за кожени облекла допълват разнообразието от качествени дрехи и обувки, с които можете да се сдобиете без това да наруши бюджета ви.
Одрин се слави и като перлата на археологическото и културно-историческото наследство на Турция и затова уважаващият себе си турист трябва да отдели време и за разглеждането им. По думите на Ахмет Хаджъоглу, директор в Дирекция „Култура и туризъм“ към областната администрация на Едирне, градът е на второ място в Европа, след Флоренция, по брой артефакти на квадратен метър.
Уважаващите себе си пазарджишки туристи, освен разходка по моловете и Капалъ чарши, разглеждат и местните забележителности. Няма как да пропуснат джамията Селимие. Огромната сграда е издигната в самия център, а минаретата се извисяват над града и се виждат от почти всяка точка в него. Това е и мястото, където ще си направите най-много снимки. Построена е през 1575 г. по проект на най-големия строител на Османската империя - Синан. Същият, който построил и джамията в София. Нейните изящни минарета са най-високите в Турция - цели 70 м. Да, ще трябва наистина да клекнете ниско, за да се получат добри снимки. Сградата има 999 прозореца.
Не по-малко атрактивна е и Българската църква „Св. влкмч. Георги“. Тя се намира в квартал „Къйък“, махала Барутлук - една от някогашните българските махали в Одрин. Построена е през 1880 г. с разрешението на султана. Църквата е изградена на площ от 320 кв. м в стил късно българско Възраждане. До 1951 г. в нея се извършват богослужения, първоначално на гръцки, а впоследствие и на български език, а след затварянето се поддържа на доброволни начала. Реставрират я чак през 2003 г. Днес там ще ви посрещне отец Александър, който, под дебелите сенки в двора, надълго и нашироко ще ви обясни подробности за живота в Одрин.
Последвайте ни
0 Коментара: