Вносни и скъпи плодове масово ще ни залеят това лято. Заради повсеместното измръзване на рано развиващите се сортове череши, сливи, праскови, кайсии и бадеми в цялата страна, причинено от късния мартенски сняг, се очаква да има дефицит на родна продукция. Най-големите поражения са в Североизточна България, в Пловдивска област, в Кюстендилско и по поречието на р. Тунджа, пише "Марица".  

Освен че няма да има реколта, цената на плодовете, които ще бъдат внесени у нас, ще бъде в пъти по-висока, защото студеният фронт премина и през Италия и Гърция, прогнозират овощари. От бранша се ядосват, че внос на плодове у нас има целогодишно, но сега съвсем ще ни наводнят. Надеждата е, че след установяването на щетите Министерството на земеделието ще признае зимното измръзване за природно бедствие и ще компенсира стопаните. Експерти вече оценяват щетите, а след това ще се определи размерът на обезщетението за овощарите. То ще е валидно само за производители с унищожена реколта на 100 процента.

Стопаните обаче са обезверени, че ще получат адекватна компенсация. Практиката показва, че може да се кандидатства за обезщетение от измръзване, но е много трудно за доказване. Петър Николов, който отглежда ябълки, коментира, че не са малко случаите, когато при природна аномалия застрахователите се държат много некоректно. Освен това имало изискване плодът да се застрахова в количествени измерения, но не и в качествени.

Това отблъсква производителите да застраховат. Овощарят даде пример за късните пролетни слани, които се признавали, ако са след 25 април, а тогава рядко има слани. При пострадала продукция от буря или градушка застрахователите казвали да се реализира продукцията във вида, в който я виждат. Тази некоректност доведе до обратния ефект, а именно - нашият земеделски производител не иска да застрахова продукцията си, допълни Николов.