Започна сезонът на гурбетчийските отпуски. Смолянският регион се пълни с прибиращи се от чужбина, а това се усеща вече и по оборотите на заведения, магазини, казина.

„Около 5000 евро ще ми излезе ваканцията. В сметката влиза лек ремонт на жилището, вилата, нови електроуреди, техника, почивка на цялото семейство. Толкова за месец, месец и половина. Сериозните инвестиции вече сме ги направили. Преди ваканцията гълташе около 3 000 евро, но вече не е така. От месеци животът в България не спира да поскъпва, всичко се вдига“, коментира пред „Родопи voice“ работещ по строителните бригади в Германия жител на региона. Планира да си е у дома докъм края на август.

„Много пари се харчат, но когато си с близките хора това няма значение. Те парите си заминават целогодишно. Всеки месец се пращат, заделят се. Спестяванията отиват за недвижима собственост, изграждане на къща и т.н.“, разказва друг роден гастарбайтер.

Почти няма семейство в региона, в което поне един от членовете да не е бил или е към момента зад граница.

По последни данни за 2022-ра година на Евростат, броят на българите, които са регистрирани и живеят официално в страни от ЕС, е 861 054 души. В Германия са най-много - 390 021. В най-голяма степен са концентрирани в областта на Северен Рейн-Вестфалия. Тази област е един от символите на немската промишленост и логично най-много от българите са концентрирани там.

116 843 са нашенците в Испания, според европейската статистика. Този брой обаче се предполага, че е далеч по-голям.

69 550 пък живеят и работят в Гърция, а 49 205 в Италия. Нашенците, според Евростат, в Нидерландия са 47 699.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук