Оставането на украинските бежанци в летните хотели край морето през следващите 3 месеца - декември, януари и февруари, може да доведе непредвидими ситуации за бизнеса.

Проблемът е, че хотелите, които по принцип извършват дейност само през топлия сезон, сега ще се наложи да функционират през тежките зимни месеци и то с незапълнена леглова база. За това алармира бургаският хотелиер и предприемач Борис Минчев, който прогнозира пред Флагман какво точно ще следва – както за големите, така и за малките хотели по Черноморието.

„Тези бази не са предвидени да работят през зимата. Климатичните им системи им в повечето случаи функционират само за охлаждане, а не за отопление и сега има голяма вероятност да бъдат претоварени. За големите хотели проблем ще има и с водоснабдяването.

През студените месеци е напълно обосновано да се предвиди, че ще има замръзнали водопроводи, ако не се източат. Ще се наложи те да работят и само за стаите, които се използват, което е сложна задача”, смята Минчев.

Той разясни още и каква ще бъде разликата, когато говорим за малки или големи хотели. При първите проблеми с канализацията и тръбопроводите е малко вероятно да има, но когато се касае за отопление – те използват малки климатици, които досега никога не са работели в зимен режим.

Това ще доведе до огромни сметки за ток, от порядъка на десетки хиляди левове. В контраст, по думите на Минчев, в големите хотели проблем с отоплението може и да има, но може и да няма – зависи от това как е организирана системата за отопление и какви климатици са използвани. Сметките за ток обаче категорично остават основно притеснение.

„Нямаме засега яснота как точно и дали изобщо държавата ще ни компенсира. Парите от Европейския съюз свършиха и това решение украинските бежанци да останат още 4 месеца в хотелите по морето е някак странно. Много от колегите просто не знаят какво предстои и затова така на драго сърце откликнаха, защото просто не са работили през зимата.

Давам пример – една от сметките ми за ток през, подчертавам – лятото – беше 42 000 лв. в сграда със 100 стаи. Не ми се мисли какво би било зимата”, коментира още бургаският хотелиер.

По думите му има пропуски в разяснителната кампания на държавата относно бежанците от Украйна. Получава се така, че бягащите от войната хора у нас свързват „държавните бази” с „бежански лагери” и не желаят да ходят там от притеснения за това какви са условията.

„А условията в базите в Кюстендил и Рибарица са на практика аналогични с тези в хотел. Не мога да си обясня защо не им харесва това – може би просто не им е обяснено достатъчно добре”, довършва хотелиерът.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук