Петима са потенциалните кандидати за нов сливенски митрополит, ако на 20 септември Светият синод уважи желанието на Иоаникий да се оттегли, пише Флагман.бг.

Според запознати дядо Владика е твърд в намеренията си да напусне. 

От 10-ина дни в духовенството било известно, че Иоаникий искал да напусне, което е дало възможност за прегрупиране на силите, довериха източници.  

Спрягат се пет имена на потенциални наследници на досегашния митрополит.

Първият е Йеротей Агаполски, игумен на поморийския манастир „Св.Георги“, викарий на Сливенската митрополия.

По старшинство другите са епископ Сионий, който с мениджърски размах възкреси Троянския и Бачковския манастир, епископ Поликарп, викарин на Патриарха, добър администратор със страхотни умения, четвърти вариант е – Арсений, викарин на пловдивския митрополип Николай, а пети – епископ Герасим, секретар на Светия синод.

Процедурата за избор на нов митрополит е следната. Свиква се заседание епархийските избиратели – 36 духовници от Сливенско, Ямболско и Бургаско.

Гласуващите посочват по две имена, които се пращат в Светия синод и прави окончателния избор. Тук може да се появи проблем, тъй като мандатът на Епархийския съвет е изтекъл.

Трудно може да се прогнозира кой би заел поста на Иоаникий, но засега може да се каже, че е много вероятно Йеротей Агаполски да е фаворит на Епархийския съвет. Не може обаче да се гадае дали ще получи доверието и на Светия синод.

Сливенският митрополит Иоаникий e подал молба за оттегляне от поста, който заема вече 41 години не защото има сериозен здравословен проблем или се чувства немощен в своите преклонни 82 години, а защото е дълбоко разочарован от случващото се около него. 

Двама отци, близки до Иоаникий, разкриха истината за неговото решение. 

Единият е отец Силвестър Янакиев, бивш духовен надзорник на Сливенската епархия, инакомислещ свещеник,  низвергнат преди две години заради несъгласието му с болшинството в Епархийския съвет.

Другият е игуменът на поморийския манастир отец Йеротей, викарий на Иоаникий, настоящ негов най-близък поддръжник и най-вероятен негов наследник, ако бъде приета оставката и се премине към процедура по избор на следващ владика.

Отец Силвестър възприема Иоаникий за свой духовен баща и говори за него с огромно уважение, но изнесе потресаващи твърдения за корупция в особено големи размери..

„Още преди 5-6 години, често в разговори с Негово Високопреосвещенство, усещах,  той се чувства предаден от хората, на които би трябвало да има най-голямо доверие.

Смятам, че вече не може да понася обстановката. Ще започна с това, че  е в добро здравословно състояние. Да, с остеопороза, има проблеми с два прешлена по гръбначния стълб, но слава Богу не е смъртоносно. В много добро психично състояние е, умът му е бръснач, помни неща, които дори аз забравям", започва разговора с Флагман Силвестър Янакиев.

Янакиев в момента служи в сливенската църква "Св.София".


Отец Силвестър Янакиев е подал сигнал в прокуратурата и ДАНС срещу порочна схема на Епархийския съвет към Сливенската митрополия, от който той е отстранен 

Конкретният повод за разочарование е порочна сделка, за която най-близките му съветници опитали да го използват едва ли не като за бездушен и безмисловен печат и подпис..

Сливенската митрополия се ръководи от Епархийски съвет с петима членове – двама духовници, двама миряни и от митрополита, който е председател.

Този орган взема решения, които владиката изпълнява чрез заповеди, подпечатване и разписване в съответните административни документи.

Практиката е светското крило на Епархийския съвет да има по-големи правомощия по дела от финансово-административен характер, а думата на владиката да тежи при решаване на чисто църковни въпроси.

Според Силвестър имало решение за даване на 40 % комисиона на юридическа кантора, която да осигури  документи и помогне за възстановяването на земите на Сливенската митрополия върху 300 хил.дка гори, от които 200 хил.дка  в Странджа, а 100 хил.дка около морето. Част от тях на първа линия.

„Владиката беше заблуждаван близо 10 години от Епархийския съвет. При условие, че нормалната комисиона за придобиване на имот е 3-4 %, те са го подвеждали системно, че 40 % е нормално ниво, а той е вярвал, защото е доверчив човек.“, смята отец Силвестър.

Проблемната сделка, заради която Светият старец иска да се оттегли, касаела 10 хил.дка възстановени вече земи в район, обхващащ парк „Росенец“, рибарското селище Ченгене скеле и около село Маринка.

По схемата 40% от придобитата земя като комисиона на помагача, съветниците на Иоаникий са се опитали да му подадат готов договор за подписване и подпечатване. Той трябвало да парафира прехвърлянето на 4 хил.дка на фирмите, „помогнали“ за възстановяването.

Според твърденията на отец Силвестър  подялбата е смущаваща – на комисионерите се полагал голям парцел от 2400 дка срещу Рибарското селище, както и още един голям парцел от 1600 дка в непосредствена близост. Общата им цена била над 100 млн.лева.

В същото време за църквата оставали едва 6 хил.дка към вътрешността в посока с.Маринка – треви, храсти и пасища със стократно по-ниска цена.

„Тогава се намесихме аз и родният ми брат, отец Евгений, подадохме сигнал в ГДБОП и прокуратурата, това стана в началото на 2020 г.

Предупредихме владиката да не подписва конкретно договора за тези 10 хиляди декара. Смятам, че той е осъзнал, че е използван, приел го е много тежко и е взел това крайно решение за себе си", заключи отец Силвестър.  

Той посочи, че имало започнала идентична сделка за друга подобна скъпа земя – между Царево и Лозенец.

Викарият на Иоаникий отец Йеротей обаче има друга гледна точка за случилото се и вярва, че Светият синод няма да приеме оставката на Иоаникий, така както връща на няколко пъти молбата за оттеглянето на дядо Йосиф Втори - Американски, Канадски и Астралийски митрополит..

"Дядо Иоаникий преживява огромно разочарование от свещеници, които не искат да служат Света литургия заедно, злословят. Той иска да се оттегли и да се отдаде на молитви.

Молим го - аз, роднините му, шофьорът му, да не се оттегля, защото той не е допуснал никаква грешка и не заслужава това, но той ни отговаря да не се месим ние в Божиите дела. Това е една сага, която почна преди 16 години и не вижам края й", казва Йеротей.

Игуменът на поморийския манастир също бил разочарован от лицемерието на някои свещеници. Изказа съжаление, че Силвестър и брат му Евгений отказвали да служат съвместно с другите отци.

По отношение на земите игуменът смята, че е утопично да мисли за възстановяване. Даде пример с 2 хил.декара на манастира "Св.Георги", които съществуват до 1906 г., когато са одържавени още по време на царска България, впоследствие с част от тях са оземлени безимотни бежанци, държавата е продължила и в следващия обществен строй да ги ползва като горски фонд, пасища и др. Да се мисли в днешно време за възстановяването им при условие, че дори не могат да се идентифицират точни граници, е безпочвена надежда.

"Това се отнася и за земите на Росенец и Ченгене скеле, имаме възстановени 9 хил.декара от общо 30 хиляди, но нямаме въвод, те са пкрай морето  и горски фонд, но злоупотреба няма.", казва Йеротей, като се надява митрополит Иоаникий да си остане на поста. 

Междувременно се разбра, се Иоаникий е упълномощил още преди два месеца Йеротей да го представлява в Епархийския съвет като председател в качеството му на свой заместник и викарий.