С голямо мнозинство Общинският съвет в Горна Оряховица гласува да им се предоставят терени до 12 дка с безвъзмездно право на строеж.

Изискването е те да направят инвестиции по 4 млн. лева и да разкрият по 50 нови работни места.

По принцип ръководството на Индустриалния парк може да оперира самостоятелно със собственост под 5% от капитала на дружеството и без разрешение от Общинския съвет, но заради прозрачността въпросът бе подложен на разискване и гласуване от местния парламент на октомврийската сесия, съобщава "Борба".

„Соларен дом“ е сред най-проспериращите фирми в Горна Оряховица през последните години, тя успешно развива иновативния бизнес на системите за съхранение на енергия.

И вече се нуждае от по-голяма база. „Клио комерс“ се занимава с пакетиране и дистрибуция на хранителни стоки и планира разширение на базата си в града. Вече има и трета фирма, която проявява интерес към Индустриалния парк, стана ясно от краткото изказване на изпълнителния му директор.

Обсъждането не е протекло гладко

От седмица пък бившият кмет инж. Добромир Добрев и сегашният – Николай Рашков, водят епистоларна престрелка в социалните мрежи по темата. Общинските съветници от ГЕРБ възразиха не срещу самите инвеститори, а за реда на отдаването на тези имоти и че теренът едва ли не се подарява.

„Ние сме против начина и модела, по който се действа. Като ще се дава безвъзмездно право на строеж, нека да е за всички фирми.

Освен това двете компании имат идентични предложения, по две странички „копи – пейст“, без конкретика и визуализация на проектите“, заяви Добромир Добрев.

Зад това на двете фирми да бъдат дадени терени с безвъзмездно право на строеж застанаха кметският екип и председателят на Общинския съвет Огнян Стоянов.

Всъщност бързането е, за да получи Индустриалният парк държавно финансиране. Той беше одобрен преди време за средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, но остана в резервите. За да му преведат някакви пари, в него трябва да има реално действащи фирми.

„Общината има нужда от нови инвеститори. През 2015 г. теренът на бившето поделение беше прехвърлен от държавата. Изработени бяха два ПУП-а, в момента се прави трети.

Докато не стъпи инвеститор в Индустриален парк „Ряховец“, аз ще го наричам гора.

Имаме 305 декара, за които харчим парите на данъкоплатците от Горна Оряховица. 532 000 лв. са похарчени за охрана на тази гора. През 2021 г. след основаването на парка още 455 000 лв. са гласувани за издръжката му.

1 млн. лева разходи, засега без резултат

До този момент разходите са 1 млн. лева, а насреща – нищо. В Индустриалния парк нямаме никаква инфраструктура, газификация, пътна връзка, която да накара инвеститора да стъпи тук. Той е включен в Индустриални зони, но искането на Министерството на инвестициите и растежа, за да ни отпуснат средства, е да има инвеститори.

Тогава ще получим 8 млн. лева за тази инфраструктура, която Община Горна Оряховица по никакъв начин не може да изгради със собствени средства. Приветстваме, че тези две фирми искат да развиват бизнеса си в Индустриалния парк „Ряховец“.

Разговаряме и с трета фирма, която е световно призната. Колкото повече инвеститори, толкова повече приходи ще има Общината, както и отваряне на стотици нови работни места. Без работеща икономика не можем да кажем, че този град се развива.

Не започне ли реиндустриализация, няма как да привлечем хора в града. Ние не подаряваме терени, срещу тях фирмите имат тежки ангажименти и ако не ги изпълнят, няма да могат да продължат работа. На никой инвеститор няма да бъде отказано безвъзмездно право на строеж, за да напълним тази гора“, обеща кметът Николай Рашков.

А Огнян Стоянов допълни, че на хората им е омръзнало да чуват думичката „ще“, те искат всичко да се случва сега, защото ще избягат и малкото останали в Горна Оряховица.