Десетки хора от цялата страна се завръщат в наследствените си къщи в Треклянския край, за да се скрият от епидемията, пише "Монитор".

„През последните дни се виждат бая хора, кой от столицата, кой от други градове. Идват с пълни багажници с храни и казват, че няма да се показват и през прозорците. Много се страхуват, както и ние самите“, коментира секретарят на най-малката община в цяла България, Василка Кирилова.

Община Трекляно, чието население е от около 400 човека, разполага с един хранителен магазин. Вече е създадена организация и доставки се правят на всички около 30 самотно живеещи хора, които са пръснати по 19-те села в Краището.

„Няма да оставим хората да гладува. Хляб се вози с бусове от кооперацията в Трън и от частна фирма в Кюстендил. Общината покрива част от транспортните им разходи. Отива се до всяка къща, където има нуждаещ се от помощ човек. Тези, които идват също помагат с хранителни продукти. Снабдили са се за поне месец напред“, коментират още от Общината.

Подобно е и положението в дупнишкото село Кременик. Над 30 души вече са се регистрирали по настоящ адрес. „В един ден направихме над 20 регистрации, все на софиянци. Смятайте. Хората се страхуват и бягат при нас, твърди кметската наместничка на селцето, Здравка Тонева.

Повечето от новорегистрираните са закупили преди години къщи в Кременик, чиито постоянни жители са около 40. „Доста сме вече. Дойдоха млади и стари семейства, страхуват се и се изолираха при нас“, коментират жителите на дупнишкото селце.

В момента единственият проблем за тях е, че магазинът в селото работи по един час на ден, а хляб се доставя с предварителна заявка.