Монтажът на писоарите в сградата на Община Шумен създава условия за дискриминация по ръст, установи проверка на "Монитор" в санитарната част на кулоарите на местния общински съвет. Съоръженията, които служат за задоволяване на малка нужда, са монтирани в грубо нарушение на наредба № 4 от 17 юни 2005 г. за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации, съобщава "Монитор".

Засегнати от този факт потребители сезираха за дискриминация на място пред писоарите обществения посредник Иван Капралов, който въпреки нормалния си ръст също не посмя да използва местата за правостоящо самообслужване, а предпочете да се вмъкне в кабинката.

"Според чл. 122 от наредба номер 4 когато в техническата спецификация на санитарните прибори няма изисквания към височината при монтажа им, те се проектират така, че бордът на стенните писоари за възрастни да бъде на височина 65 сантиметра за възрастни, 55 сантиметра за деца и 45 сантиметра в детските градини" - обясни пред „Монитор" Цветана Пашалиева-Станкова от строителния бранш.

Замерване със сертифициран прибор в проблемните тоалетни на третия етаж показа, че "преливникът" е на кота 77 сантиметра за единия писоар и 82 сантиметра за другия, което показва между 12 и 17 сантиметра отклонение. На практика височината, на която са поставени, покрива норматива за монтаж на тоалетна мивка, който е 80 сантиметра за възрастни, 70 за юноши и съответно 60 и 40 сантиметра в детски градини и детски ясли.

Експеримент показа, че използването на "прибора" е проблемно дори за лица с ръст над 160 сантиметра. Посетители с проблеми с простатата пък рискуват изобщо да не прехвърлят ръба. "Утоляването на малките нужди в административната сграда на Община Шумен трябва да е достъпно в еднаква степен за всички посетители и служители, независимо от тяхната вяра, цвят на кожата, раса и ръст " - коментираха засегнати от неравноправието и се заканиха да сезират Дирекцията за национален строителен контрол, в чиито правомощия е спазването на наредба 4.