Общински съветници във Велинград са в явен конфликт на интереси като се опитват да вкарат в регулация свои имоти, използвайки позициите си в Общинския съвет, твърдят запознати от града, подали сигнал до медията ни.

Александър Даскалов -известен като общински съветник и Екатерина Каферинова-зам.-председател на Общинския съвет, отстояващи със зъби и нокти всеки свои мандат в Съвета в курортния град, всъщност се оказват сериозни бизнесмени, уреждащи имотното си състояние благодарение на позициите си в Общинския съвет.

На предстоящата редовна сесия на 25-ти ноември предстои Съвета да приеме окончателен доклад за одобрение от Кмета на града за изменение на  Общия устройствен план на града, с. Драгиновo и землищата им.  В него са включени и заявления на собственици за промяна на предназначение на територията в урбанизирана територия.

Оказва се, че реституиран имот на Даскалов е в списъка с желаните територии, които трябва да променят предназначението си от такъв за озеленени площи, които по закон не могат да изменят предназначението си, в имот с възможност за застрояване. Това е територията на Емблематичен парк за гр. Велинград в квартал „Чепино“ срещу кафе-ресторант „Паничките“ - между бул. „Съединение“ и ул. „8 -ми март“.

За същият Даскалов се бори да бъде урегулиран, за да има право на строеж върху него. Така парк, който е предпочитан от множество майки и деца, както и туристи на балнео града, може да се превърне в нов бетонен комплекс.
 
За този явен конфликт на интереси сигнализира и инициативен комитет от група граждани на Велинград със свое писмо до Министерството на регионалното развитие и благоустройство, Кмета на Велинград и Общинския му съвет, към който те са прикрепили и подписка от над 700 живущи в града.
 
Сходен е случаят и с имот на Каферинова, която освен, че е зам.-председател на Общинския съвет, е известна в града като собственик на частен минерален плаж до стадиона в балнео курорта. Тя е замаскирала имота, на който иска да промени статута и да бъде включен в общия устройствен план, сред множеството от молби, които Общинския съвет ще разгледа 25-ти ноември.
 
Сходното в случаите на двамата общински съветници е, че и двамата използват позициите си за лично облагодетелстване, което е явен конфликт на интереси. Запознати от града коментират, че най-вероятно Кмета Костадин Коев ги прикрива, тъй като по времето в което Общината и нейният принципал е трябвало да упражни дадените му от Закона правомощия, Коев не е предприел действия за отчуждаване на въпросните поземлени имоти.
 
Поредният скандал, свързан с Общинския съвет в града отново извежда на преден план въпросът има ли институция, която да контролира и проверява дейността на Съвета и неговите членове и докога ще се позволява този произвол.