Община Дупница да предостави на „В и К- Дупница“ 200 000 лв. за  заплати на персонала, реши местният парламент на заседанието си на 30 май.

Предложението направи председателят на Общинския съвет Костадин Костадинов. Внесената от него докладна за отпускането на парична вноска, която да обезпечи възнагражденията на служителите за април и май, бе приета единодушно с 28 гласа „за“, но след поредните сериозни спорове.

„В момента на работещите се дължат две заплати. Едната ще се покрие с тези 200 000 лв., а другата – със събраните такси за вода. Преговаряме с „Кюстендилска вода“ да събере тези пари“, каза Костадинов.

Председателят обяви, че дружество „Кюстендилска вода“ вече е взело под наем сградата на „В и К- Дупница“. Предстои да новият оператор да наеме и част от оборудването и механизацията. Тъй като това са процедури, изискващи време, консолидацията се бави. Очаква се смяната на оператора да се извърши в края или средата на м. юни,  обясни председателят.

Георги Градевски от „Народен съюз“ и Станислав Павлов от БСП отбелязаха, че са за предоставянето на средствата за работещите в дружеството, но против внасянето и разглеждането на докладната в последния момент.

„Ние сме „за“, хората трябва да си получат парите, но тази докладна е изключително важна, а не е гледана на заседания на комисиите“, каза Градевски.

„Ако трябва, да се проведе извънредна сесия, но преди това да има обсъждане от комисиите“, посочи и Павлов.

Тъй като групата на социалистите гласува против включването на докладната в дневния ред, а след това подкрепи предложението, Емил Гущеров реагира с отрицателен вот.

„Гласувах „против“, само за да подчертая как гласуваха от БСП. Трима бяха против. Само Александър Анин беше „за“, прескочи партийната повеля, за да може хората да си получат заплатите и да живеят спокойно“, обясни Гущеров.

Темата отново породи напрежение в залата. Кметът Първан Дангов коментира, че в момента водата в Дупница струва не 3,71 лв., а 15 лв. за куб. м. Според кмета сумата е такава заради отпусканите досега заеми, помощи и загубите от авариите.

„Цената на водата в Дупница е към 15 лв., не 3, 71 лв. това е заради загубите.  Общината сега плаща за асфалтирането на 25 000 кв. м, които не са ремонтирани след аварии на В и К.

Това е от джоба ва всеки от нас. Освен това, гласуваната парична вноска от 200 000 лв. е неизпълнимо решение, защото е незаконосъобразно. В и К има усещането, че някой друг ще дойде и ще им съберете парите. ВиК има възможност да си събере вземанията и да се справи, но не иска. В и К  съзнателно бойкотира. Моето домакинство не е плащало вода по вина на В и К и това е масово.

Трети месец инкасатори не минават в дома ми и не отчитат нищо“, каза Първан Дангов.

Георги Рангелов от ДПС съобщи, че е подал сигнали до полиция, прокуратура и омбудсмана заради нарушения на предишния управител на дружеството в ромската махала „Каваклия“. „Бившият управител Красимира Иванова принуди хората в „Каваклия“ да подписват незаконни споразумения. Хората се чудят какво да правят, дали да ги плащат.

На всяко семейство беше наложена глоба от 1000 лв. Хората са си плащали водата, имам разписки за платени сметки. Кой ще плаща тези споразумения, защото стоят като задължения във В и К?“, попита Рангелов. Съветникът попита още къде са парите, събирани от Иванова в чантичка.

Георги Градевски от „Глас народен“ обяви, че е получил информация за злоупотреби. „Има хора, които са много ощетени от ВиК, има надписани сметки, вземани са сериозни такси за поставяне на водомери, което е извън закона. Има такива случаи и в ромските махали. Казаха ми, че са слагани водомери с начислени кубици още при поставянето“, заяви Градевски.

Кметът Дангов постави въпроса дали във В и К е имало схема за източване на средства и дали чантичките с парите не са били две, хвърляйки упрек към председателя Костадинов. ОбС шефът бе категоричен, че няма схема. Той поясни, че за да плащат вода в „Каваклия“, къщите трябва да имат законни водомери. А водомери няма и в махалата не плащат вода, защото няма регулация, къщите са законни и не може да се открият партиди.

Тъй като това е много скъпо, управителката опитала да направи присъединявания към мрежата срещу 1000 лв. „В 1/5 от къщите има водомери. Заради запори от НАП управителката се опитваше да минават плащанията кеш, за да не отидат в НАП.

Това е истината за парите в чантичката“, обясни Костадинов. При разразилия се скандал Георги  Рангелов донесе и размаха фактури за платена вода. „Водомерите ги има, в „Каваклия“ не се краде вода. Там има работливи и достойни хора“, заяви Рангелов.

Илиан Миланов от Партията на зелените напомни за засичането на показателите на водомерите при смяната на оператора. „Надавам се, че  с влизането на „Кюстендилска вода“ водомерите да бъдат засечени точно“, подчерта съветникът.