Харманли настръхна след масовите безредици, която предизвикаха 800 мигранти в неделя вечерта. „Беше като на футболен мач. Градът ехтеше. Чувахме от балконите стотици гърла да се дерат. В осветената част на плаца се виждаше как хвърчат камъни. Чухме и как се пръсна стъклото на патрулката, когато го удариха. Мигрантите са истинска напаст. Особено за жените и младите момичета. Тепърва ще става страшно”, разказват харманлийци от блоковете близо до бившите казарми, цитирани от Монитор.
В момента, в най-големия бежански лагер в България има между 1400 и 1500 чужденци. През пролетта те бяха 200-300, но в летните месеци новата вълна бързо напълни лагера. Капацитетът му е около 4000 души. Около 30 пенсионери, някои от които с прекарани инсулти и байпаси на сърцето, пазят хиляди млади мъже.

Вечерният час е 22 ч., но никой не го спазва. Мигрантите се прибират, когато решат. Обикновено са пияни и агресивни. Охранителите нямат никакви правомощия да ги наказват. Единствено могат да викат полиция.

„Пълна илюзия е, че лагерът може да стане от затворен тип за дни или за месец. Нужни са милиони левове - между 5 и 10 млн., и огромен човешки ресурс, за да се обезпечи периметърът”, каза запознат с проблемите, пожелал анонимност.

В момента в лагера са отделени и изолирани 100 от най-агресивните мигранти.
 
Очаква се още в нощта срещу сряда те да бъдат откарани с автобуси и под полицейска охрана в строго охранявания център за чужденци в Любимец. Условията, дисциплината и охраната там са като в затвор. Но капацитетът му е ограничен и вече е почти пълен.

„Виждала съм сирийци и афганистанци да пият и да се търкалят по улиците след полунощ. Ужасни са и са необходими спешни мерки”, каза Светлана Николова, която е общински съветник в Харманли.

От персонала на лагера се притесняват, че размириците могат да се повторят, въпреки привидното спокойствие през деня.
 
Очакват се и екипи на жандармерията, които да имат постоянни постове в центъра на Харманли и близо до лагера.

Началникът на РПЦ-Харманли Йордан Малинов беше потърсен за коментар и информация за предприети конкретните мерки, но не вдигаше мобилния си телефон.