На 9 януари в Германия ще се проведе т. нар. Ramstein Format Meeting. Форматът на срещата е насочен към отбранителните нужди на Украйна. Украинският президент Зеленски ще присъства, а американската страна ще бъде ръководена от напускащия поста министър на отбраната Лойд Остин.

Това пише бившият помощник на заместник-ръководителя на Пентагона Стивън Браян в статия за изданието Weapons and Strategy. 

След три седмици Доналд Тръмп ще бъде президент на САЩ. Не е ясно дали срещата в Рамщайн има за цел да подкопае Тръмп и неговата администрация, но е добър залог, че Остин и Зеленски се надяват да въведат решения, които ще бъде трудно за Тръмп да отмени.

Това не е изненадващо, тъй като отиващата си администрация на Байдън провежда саботажна операция навсякъде, опитвайки се да накуцука Тръмп, преди да влезе в Белия дом. По този начин администрацията изхвърли нови милиарди в Украйна, както за оръжия, така и за пари в брой за правителството, и е вероятно още по-рискови решения да излязат от Рамщайн.

Няма информация, че представители на лагера на Тръмп са били поканени да одитират срещата в Рамщайн и е малко вероятно те да искат да присъстват.

Зеленски се подготвя за Рамщайн, като хвърля резерва си в Курск в опит да задържи територията, заграбена от Украйна миналата година на 4 август. Последните атаки, предприети от Украйна, се провалиха, въпреки че руснаците казват, че очакват поне още едно голямо усилие преди срещата в Рамщайн.

Според руснаците между 5 и 6 януари украинците са опитали 10 отделни контраатаки и са претърпели големи загуби. Руснаците съобщават за около 480 убити или ранени украински войници в Курск. Не се съобщават данни за руските загуби. Междувременно докладите от полето предполагат, че руснаците отменят по-ранни териториални загуби в Курск и изтласкват силите на Украйна назад, пише още Стивън Браян.

Междувременно руснаците превзеха град Курахово в Донецк. Руснаците казват, че украинците са изпратили там 15 000 войници, съставени от „елитни части, националистически формирования и чуждестранни наемници“.

Въпреки че руското министерство на отбраната не е публикувало никакви числа, руски мили блогъри казват, че около 12 000 украинци са били убити или ранени и около 40 украински танка са унищожени. Курахово беше важен логистичен център за украинската армия, действаща в Донецк.

Снимка, публикувана от украинското правителство, показва как президентът Володимир Зеленски посещава позиции на фронтовата линия в района на Донецк през декември. Пресслужбата на украинския президент

Отделно руските сили продължават да настъпват към Покровск, който е домакин на критичен железопътен възел, който доставя боеприпаси за източния фронт на Украйна. В същото време битката за Часов Яр е към своя край, тъй като руснаците контролират почти целия град и битката се води в индустриална зона. Многобройни истории бяха изнесени от украинска страна, че те са обърнали руската офанзива, но засега няма потвърждение за твърденията.

Украйна атакува и атомната електроцентрала Зафоризе с осем дрона с фиксирани крила. Всички са прехванати, но части от един дрон се разбиват в покрива на Учебния център на АЕЦ. Украинските дронове с фиксирани крила са по-големи и носят повече експлозиви от квадрокоптерите. Руснаците съобщават, че няма сериозни щети по АЕЦ и няма изтичане на радиация.

Украинските опити да повредят или унищожат атомни електроцентрали обаче са трудни за обяснение, тъй като вероятните жертви на повредена атомна електроцентрала са украинци.

Спекулациите гласят, че Украйна иска да създаде провокация или инцидент, който да привлече НАТО да се застъпи в защита на Украйна. Ако е вярно, това е забележително циничен и опасен ход и е малко вероятно да доведе до някакъв резултат, желан от Украйна.

Има много смесени сигнали относно преговорите, опитващи се да уредят войната в Украйна. Руският посланик в ООН Василий Небензя каза, че администрацията на Тръмп не е предложила „нищо интересно“ на руската страна. Небензя коментира, че предложенията на Тръмп са „неформирани, неясни сигнали.

Екипът на Тръмп пази мълчание относно бъдещите си планове за преговори, което предполага, че „каналът“ на Дълес не е единственият контакт в игра по отношение на Украйна.

Има поне още три: Китай (където Тръмп сигнализира, че той и китайският президент Си „са разговаряли“ чрез сътрудници), Макрон и Франция, където Тръмп посети на 7 декември и където Макрон сега казва, че Украйна трябва да предприеме „повече реалистична позиция" по териториални въпроси (както съобщава Reuters), Германия и Унгария, където и двамата лидери ( Шолц и Орбан ) са разговаряли с руския президент Владимир Путин.

Нито една от тези инициативи няма нищо общо с Байдън, тъй като Байдън и неговият екип отхвърлиха всякакви преговори с Русия или каквато и да е сделка за Украйна.

Руската военна инерция набира скорост след много бавен период и различните гамбити на режима на Зеленски, без съмнение с пълната подкрепа на Вашингтон, остават неуспешни, неубедителни и скъпи, пише Стивън Браян.

Източник: Труд бг