Потрес: Какво е състоянието на един от най-дългите мостове у нас ВИДЕО
През първата половина на 20-и век, в някогашния Кърджали, река Арда се прекосявала с лодки и салове
През първата половина на 20-и век, в някогашния Кърджали, река Арда се прекосявала с лодки и салове. През 30-те години, в района на Крайно село се е намирал дървен мост с два отвора. Той не е запазен, но съхранените в Държавния архив кадри го определят като любимо място за разходки край града, пише rodopi24.
В наши дни, едно от най-важните съоръжения, свързващо централната част на Кърджали с най-големия и бързоразвиващ се квартал на града - „Възрожденци“ е Новият мост.
Строителството му започва през 1983 година. Един от най-дългите в страната с дължина 1 050 метра, а ширината му е 30.
През 1988-ма е завършено едното платно и мостът е отворен за движение. За целта тогавашното военно поделение в централната част е разделено на две, оформяйки кръстовището между днешните улици „Булаир“ и „Стефан Стамболов“. От двата края военни, по средата мост към квартала.
Окончателно съоръжението е завършено в началото на 90-те години. Мостът е осветен от улични стълбове, но и от лампи по предпазните парапети…
35 години по-късно, Новият мост поема огромен автомобилен трафик. Обследване и ремонт по конструкцията не са правени. През последните години бетонът започна да се рони, разкривайки арматурите. Според експерти, трябва да се извършат огледи, които с точност да определят състоянието му.
Още в края на 90-те лампите бяха изпотрошени от вандалски набези.
Преди няколко години осветлението бе подменено, предпазният парапет реновиран, поставени бяха и нови лампи. Проблемът обаче е и в конструкцията. Периодично метални елементи от сглобките на платната стават причина за инциденти с автомобили. Плочки от тротоара хлътват, появяват се дупки по асфалта. Следват кърпежи, козметични ремонти…
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: