Собствениците, които отдават имоти под наем без договор и не са ги декларирали, ще бъдат издирвани по сметките, които се плащат за ток и вода.

Мярката се обсъжда в Община Пловдив по повод на предстоящото въвеждане на новата система за начисляване на такса смет.

Принципът „замърсителят плаща” трябва да влезе в сила от 1 януари 2025 г. и предвижда налогът да се формира според количеството на изхвърлен боклук спрямо брой обитатели в един имот или жилище.

Сключването на договори за наем е задължително по закон, но у нас все още е популярна практиката собствениците да не подписват договори, за да икономисват от данъци.

При въвеждането на новата такса смет обаче собствениците и наемателите ще бъдат задължени да подават декларации до Община Пловдив или районните кметства на кой адрес живеят и какви имоти имат. Декларациите ще се изискват, за да може администрацията да определи реалния брой ползватели на жилища и да установи колко пари да иска за отпадъци.

Домоуправителите също ще бъдат ангажирани да подават информация до местната власт, защото за всяко домакинство ще се определят контейнери със заключващи механизми. Според зам.-кмета по екология Иван Стоянов може да се приложи система, при която, ако има съмнения, че едно жилище се отдава под наем, но за него не се плаща такса смет, по сметките за ток и вода ще се разбира дали този имот е обитаем, или не и да се начисли налогът на собственика или наемателя.