Ромче потресе цяла България с думите си: Мама продаде бебето си, за да ми купи...колело!
Камено е сред градовете с най-голям дял на този вид престъпност у нас, уточнява Флагман.бг.
През 2015 година трафиканти на бебета в Гърция от Камено бяха изправени пред Бургаския районен съд. С парите от продадените бебета ромите са издигнали палати и са направили "улицата на богатите" в града.
По думите на секретаря на местната Комисия по борба с трафика на хора Росица Янева първият подобен случай в Бургаско е от 2005 година.
„Майките, които раждат и продават бебета си, са ромки, които търсят начин за оцеляване и изхранване на семейството. Жените биват извеждани в Гърция, където раждат, а след това бебета се припознават от гръцки баща. Въпросните майки получават някаква сума пари, но основните средства отиват при организаторите", обясни Янева и допълни, че това незаконно осиновяване обикновено в схемата са включени лекари и адвокати.
Тя подчерта, че бедността е една от причините за въвличане на жертвите в престъплението.
„Не се използват груби начини, по-скоро сводниците целят да създадат емоционална връзка с жертвата си, а понякога ги склонявали да се влюбят в тях, за да бъдат по-лесно манипулирани. Това са девойки на по 13-14 години. Немалък е и процентът на онези жени и момичета, които биват транспортирани от вътрешността на страната по Черноморието, за да бъдат клубни или елитни проститутки”, заяви Янева, имайки предвид трафика на млади жени с цел сексуална експлоатация.
През последните години са зачестели и случаите, когато малки деца на възраст от 8 до 14 години са извозвани до Западна Европа, където са били принуждавани да просят и да извършват джебчийски кражби. Немалък е процентът и на измамените в графа трафик на хора с цел трудова експлоатация. В тази група в капана влизат предимно мъже, които се занимават със селскостопанска работа, рибна промишленост или строителство. Жертвите са предимно от слабо развитите райони, с висока безработица или с нисък социален статус.
„За да избегнат тази клопка, мъжете трябва да разберат, че договор се подписва тук, а не като отидат зад граница. Той трябва да бъде преведен и на български език, защото отиват в чужбина, взимат им документите, не им се плаща, не знаят езика и не могат да се върнат”, посочи още Янева.
Всички тези фактори предизвикват община Камено, институциите и неправителствените организации да работят заедно. В проекта, който създават, са обучени общо 120 деца и ученици, които да помагат на хора, станали жертва на трафик.
„На децата и родителите трябва да им стане ясно, че продажбата на бебета зад граница не е начин за препитание. Всички власти трябва да работим плътно и да покажем нашата нетърпимост към тези мафиоти. Ромските деца, живеейки в тези гета, без дом, се изкривяват. Социалните условия са най-честите причини за трафика на бременни жени с цел продажба на бебета им зад граница”, заяви кметът на община Камено Жельо Вардунски.
Последвайте ни
1 Коментара: