Русофилите край Калофер: Референдум и в България за присъединяване към Москва
Съборът впечатли АФП - фланелки с руски знамена и мечки, знамена с Путин и символа Z
Хора, носещи тениски с руски мечки и размахващи знамена със символа "Z" и плакати на Путин - войната в Украйна не спря българските русофили, които се събраха край Калофер днес, за да изразят подкрепата си за Русия. Така започва репортаж на АФП от България.
В балканската държава - член на ЕС и НАТО с исторически близки връзки с Русия - все още има много граждани, които изпитват носталгия по бившия комунистически режим.
Митингът в подкрепа на Москва се проведе в момент, когато София се готви да се върне към изборите, а страната се бори за своята прозападна идентичност.
Христо Ганев, 60-годишен шофьор, пристигна рано на събитието в неделя и си купи тениска с надпис "Z" от една от многобройните сергии за продажба на дрънкулки и сувенири.
"Без Русия България нямаше да съществува", каза той пред АФП, визирайки Руско-турската война от 1877-1878 г., в която Русия освобождава България от петвековното османско владичество.
Ганев е женен за рускиня, с която се запознава, когато работи в Сибир през 80-те години на миналия век, и казва, че подкрепя инвазията на президента Владимир Путин в Украйна.
Той вярва на твърденията на Путин, че войските са необходими за "борба с нацизма", и казва, че дори подкрепя ядрена война, "ако това е цената, която трябва да се плати, за да се освободиш от американското господство".
За разлика от повечето други европейски страни, в България редовно се провеждат проруски митинги, както и проукраински събирания.
Събитието в неделя трябваше да се проведе на брега на езерото Копринка, но местният кмет отказа да го организира.
Вместо това проруският митинг се проведе на половин час път в планинско място с изглед към град Калофер.
"Това е единствената свободна сбирка в света", казва Николай Малинов, лидер на организацията, която обединява българските русофили.
През 2019 г. българските прокурори обвиниха Малинов в шпионаж в полза на Москва - същата година Путин го награди с държавна награда - Орден на дружбата.
Идеята му за обединяване на българите в "международно русофилско движение" получи одобрението и на Сергей Лавров - външен министър на Русия, когато двамата се срещнаха наскоро в Москва, каза той.
"За българите да обичаш Русия е като да обичаш майка си", каза той пред събралото се множество в неделя под бурни аплодисменти.
Сред най-младите, които се включиха в митинга, беше 17-годишният Георги Иванов, който беше увит в руски флаг. "Оценявам авторитарните режими, защото те гарантират единство, без да се притесняват за етническите и сексуалните малцинства", каза гимназистът и заяви, че не вярва на твърденията, че руските войски са извършили военни престъпления в Украйна.
Повечето българи на средна възраст са изучавали руски език в училище, разбират езика, а някои от тях редовно следят руските новини.
Двете страни споделят близки култури най-вече заради кирилицата и православното християнство.
В годините на комунизма София е смятана за най-верния съюзник на Москва.
Една от участничките в конференцията, която беше на седемдесет години и се казваше Венета, носеше плакат в подкрепа на референдумите за присъединяване към Русия, провеждани от промосковските власти в четири украински области.
Пред АФП тя заяви, че би приветствала същата възможност в България. Проведено през април социологическо проучване показа, че почти половината от българите смятат, че Русия не е отговорна за ситуацията в Украйна, а мнозина не подкрепят доставките на оръжие за Киев.
А седмица преди извънредните парламентарни избори мнозина имат опасения относно политическата посока на страната.
"Жалко е, че българите, които до голяма степен са русофили, се оставиха да бъдат управлявани от шепа прозападни хора", казва 66-годишната Татяна Иванова - рускиня, която живее в България от четири десетилетия.
Твърдо проевропейски ориентираният бивш министър-председател Кирил Петков ще се опита да се върне на власт на предстоящите избори на 2 октомври. Той спечели последния вот през ноември 2021 г., но кабинетът му беше свален с вот на недоверие през юни.
Консерваторът Бойко Борисов, който ръководеше страната почти непрекъснато между 2009 и 2021 г., е претендентът, който почти сигурно ще спечели.
Анализаторите обаче предупреждават, че той може да има затруднения със създаването на коалиция, а някои прогнозират нови избори през следващите месеци.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
14 Коментара: