Нито един от подсъдимите имами, които са обвинени в проповядването на радикален ислям, не се яви днес в съдебна зала в Плводив.
БЛИЦ припомня, че делото е върнато от ВКС, тъй като висшият съд отмени присъдите от пловдивския апелативен и го върна за разглеждане отново. "По мое време не са издавани карти за ваиз, включително и тази, която е притежавал Ахмед Муса, каза пред апелативен съд бившият главен секретар на Главно мюфтийство Ахмед Абдул Ахмедов. Той не даде яснота дали картата на сочения за лидер на ислямистите в Пазарджик Ахмед Муса е била валидна и поясни, че имамите и ваизите - проповедниците, са били пряко назначавани от мюфтийството. Ваизите обаче можели да бъдат определяни от районните мюфтии, които били задължени просто да оповестят главния мюфтия кои точно хора проповядват в джамиите. 

Ахмедов, който в момента е журналист на свободна практика, каза, че главното мюфтийство можело да контролира само проповедниците, които е назначило, и не отговаря за тези, които идват от Турция и други мюсюлмански страни, а също така и за тези, които били извършвали проповеди в станалата скандално известна джамия "Абу Бекир" в Пазарджик. 

Както БЛИЦ съобщи този храм е частна собственост, построен е върху частен имот и не е сграда към мюфтийството. Въпреки че проповедите в джамиите в България трябвало да се водят от специално назначен за целта служител. Специално в тази джамия това не важало, защото тя не била на пряко подчинение на мюфтийството. Попитан как реагира мюфтийството в случай ,че нерегламентиран мюфтия проповядва, бившият главен секретар заяви, че ако имат такива сигнали, ги препращали към органите на реда. Също така регламентираните мюсюлмански духовници имали право да пътуват из страната по командировка. Техните командировачни били подписвани лично от главния мюфтия. Това обаче не важало за частните пътувания на имами, които не са регламентирани, тъй като главното мюфтийство нямало как да знае кой къде и как пътува от частните лица.

Днес отново пред съда застана свидетеля Салим Салим. Той говори за сватбата на сина си, където Ахмед Муса и други негови сподвижници показваха символи на "Ислямска държава". Според Салим обаче на сватбата били спазени само традициите на исляма, а лидера Ахмед Муса станал и поздравил младоженците им пожелал винаги да следват правия път. Салим разказа, че познава Ахмед Муса отдавна, защото всички в пазарджишката махала се познавали. Не съм, го чувал никога да говори за рязане на глави на друговерци и не съм го чувал да проповядва радикален ислям, каза Салим. Той допълни още, че в джзамията "Абу Бекир" всеки можел да говори дори да не е духовно лице. Споделяли били думи на пророка и писаното в корана. Муса проповядвал и в кафенето и в джамията и в двора.

В началото на заседанието бе поискан отвод на съдебния състав, тъй като преди време същите магистрати гледали мярката на Муса по второто дело. Съдът обаче не уважи исканията.

Припомняме, че Ахмед Муса и още 11 имами са обвинени в проповядване на радикален ислям и в призоваване към война на християнския свят.

Делото е отложено за 25 април, тъй като тюркологично-арабистката експертиза не е готова. Следва разпит на още свидетели.

Кристина ИВАНОВА, БЛИЦ