Нова мода с хотели без деца тръгна по морето.

За първи път подобна услуга се появи на туристическия ни пазар преди година. Оказва се обаче, че засега хотелите, в които е забранено настаняване на гости под 18-годишна възраст, могат да си позволят само заможните.

Новата услуга се предлага съвсем официално и без никакви оправдания в един от най-луксозните СПА хотели в Слънчев бряг. Там ребром и без никакви измислени причини се поставя ограничението с изрично предупреждение, че деца под 18 г. не се допускат.

От персонала обясняват политиката със създаване на условия за пълноценен отдих. Цената за почивка в 5-звездния лукс без деца е 720 лева за двама на ден. В пакета е включен ол инклузив - нощувка, закуска, обяд, вечеря, ползване на СПА центъра и чадър на плажа.

Лукс

Един-единствен хотел край Варна предлага настаняване само за възрастни. Той се намира на самата крайбрежна алея в Златни пясъци.

Предлага климатизирани стаи с балкон и директен изглед към морето, всяка с безплатни 2 шезлонга и 1 чадър на собствения плаж пред сградата, който също е само за възрастни.

Двойна стая с частичен изглед към морето с пакет Premium A la cart, с ексклузивен достъп до ивицата, струва 4000 лв. за 6 нощувки.

Двойките харесват местоположението и му дават оценка от 9,3 за пътуване за двама в най-популярната платформа за онлайн резервации.

Повечето туристи посрещат новата мода на нож и твърдят, че това е дискриминация и обида за семейства с деца. Други обаче я приветстват.

Мнения

"Няма никаква дискриминация. Търсенето определя предлагането. Щом съществуват такива хотели, значи това се търси от туристите. Ако има два хотела, в които не се допускат деца, то има 220, в които такова ограничение няма.

Семействата с малки деца имат неограничен избор за това къде да почиват, което доказва, че правата им не са засегнати, както се опитват да твърдят.

Със същия аргумент аз пък мога да кажа, че са нарушени моите права, защото плащам за 5-звезден лукс и искам да си почина, а вместо това денонощно съм принуден да слушам бебешки ревове и истерични крясъци", коментират потребители в социалната мрежа.

Те обаче са малцинство. Мнозинството от българите не приемат тази новост. "Това, един хотел да забрани достъпа на деца, граничи с извращение.

Все едно, че децата са напаст, някакви вредители, които нямат право да влизат в скъпоценните им стаи. Това си е чиста дискриминация и контролните органи трябва да се намесят", коментират други.

Според зам.-председателя на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Веселин Налбантов за дискриминация не може да се говори, а за нов вид услуга, която се налага в съответствие с търсенето.

Услуга

"В никакъв случай не мисля, че политиката да има хотели, предназначени само за възрастни, може да се определи като дискриминационна.

Има си логично пазарно обяснение. Има туристи, които търсят спокойствие и тишина, които няма как да се осигурят, ако в съседните стаи са настанени семейства с деца.

Не е някаква тайна, че децата правят много бели, поради което и хотелите от по-висок клас са предприели такава политика.

За мен, честно казано, е малко невъзприемчиво това, но е факт, че тази услуга се предлага за млади и богати туристи, тоест пазарът е създал тази услуга в съответствие с търсенето.

Аз като родител на три деца не го приемам за много нормално, дори ми се струва леко ненормално", коментира Налбантов.

Разделение

„У нас няма ясно изразена диференциация на пазара. Това в никакъв случай не е дискриминация! Всичко е предварително обявено и туристът знае къде отива, в противен случай самите гости ще си пречат едни на други и няма да имат пълноценна почивка“, коментираха за „Телеграф“ от Варненската туристическа камара.

Основен проблем на родния туризъм е именно, че го няма това разделение, което от години съществува в най-добрите туристически дестинации като Испания, Хърватия, Франция и дори и в Германия, коментират браншовиците.

По-малките казват, че нямат кошари

Много по-малки семейни хотели от тип къщи за гости също деликатно режат семейства с деца, но без да го обявяват официално като условие за настаняване. Такива хотели има поне десет по Южното Черноморие.

Официално собствениците им не са въвели изрична забрана за деца, но щом разберат, че клиентите се канят да ги посетят с хлапета, вежливо отказват резервация. "За съжаление в нашия хотел няма условия за деца. Нямаме кошари, нито малки креватчета, стаите и балконите не са обезопасени", гласи обичайният отговор.

И плажове правят зони без хлапета

Вече трети сезон централният плаж в Шкорпиловци предлага зона за родители с деца и зона без деца. Идеята на концесионера е не разделяне, а създаване на удобство за двата типа почиващи. „Ограничението не е със задължителен характер, оставяме нашите гости сами да преценят в коя зона да се настанят.

Никой няма да ви премести, ако сте без дете и легнете в зоната с деца“, каза Мария Добрева – управител на ивицата.

В зоната за деца има изграден огромен детски кът, разположен на самия пясък между чадърите и шезлонгите. В зоната за деца са забранени и монокините.