"Топлофикация Перник" с нови инвестиции в производство на зелена енергия
"Българските топлофикации имат нужда от подкрепа реализирането на зелени проекти" коментира инж. Чавдар Стойнев, изп. директор на един от големите и надеждни работодатели в Югозападния въглищен регион.
"Подкрепяме усилията, насочени към производството на зелена енергия. Ние инвестираме в проекти, които допринасят за тази амбициозна цел, заложена политиката на Европа.“, заяви инж. Чавдар Стойнев, изпълнителен директор на "Топлофикация Перник". Като един от големите работодатели в Югозападния въглищен регион инж. Стойнев посочи, че през годините влагат значителни средства за изпълнение на европейските екологични стандарти. В контекста на Европейския Зелен пакт в предприятието работят за поетапното прекратяване на използването на въглища като основно гориво. За цел в „Топлофикация Перник“ са инвестирани средства в закупуването на три газови конегератора. С новите мощностите се очаква още през отоплителен сезон 2022/2023 г. да се осигури енергия и от природен газ.
Изпълнителният директор на "Топлофикация Перник" поясни, че съоръженията ще работят целогодишно. За сега въглищата ще се използват само по време на студените месеци от годината. По думите му проектът е почти завършен. "Остават довършителни дейности. Преди да бъдат включени в експлоатация газовите когенератори, ще бъдат извършени всички необходими тестови изпитания на мощностите." уточни инж. Стойнев.
Инж. Чавдар Стойнев разказа, че възнамеряват да инвестират в още два допълнителни газови когенератора. Той посочи, че по този начин целят да ускорят енергийната трансформация на "Топлофикация Перник". По думите му с преминаването от въглища към природен газ ще се осигури надеждно и чисто производство на енергия и ще помогнат за опазването на околната среда и въздуха в гр. Перник.
"Имаме желание да инвестираме и в производство на енергия от биогаз." заяви инж. Стойнев. Той напомни, че паралелно се провежда и административна процедура за използване и на биомаса като възобновяем енергия източник. По думите на директора на топлофикационното дружеството с реализирането на тези големи екологични проекти имат за цел да бъдат пример за предприятие, което ще продължи и занапред изцяло да отговаря и изпълнява новите зелени политики на Европа. "Вярваме, че това е начинът да постигнем устойчивост в дългосрочен план, както и да си поставяме още по-амбициозни цели за следващите пет години." коментира инж. Чавдар Стойнев.
По думите на изпълнителния директор на "Топлофикация Перник" за осъществяването на плавен и справедлив преход, особено в сложната и трудна геологическа обстановка в световен мащаб, е необходимо да се предприемат навременни мерки, позволяващи стабилност, предвидимост и устойчивост на проектите, посветени на постигането на енергийна независимост чрез използване на алтернативни горива.
Инж. Стойнев изрази надежда, че държавата в лицето на правителството ще се положат усилия, за да се запази енергийната стабилност на страната и ще се окаже нужната подкрепа на бизнес и в частност на предприятията. Той заяви, че към момента като въглищна топлофикация не са били част от програмата за компенсации вследствие на повишението на цената на природния газ, но предвид факта, че до края на годината дружеството ще започне работа и на газ, инж. Чавдар Стойнев изрази надежда, че правителството ще осигури помощ на предприятията под формата на компенсации.
Инж. Стойнев сподели, че всички български топлофикации, вкл. тяхното дружество, се намират в изключително сложно финансово положение. Всяка една централа има огромни разходи както за поддръжка на съоръженията и топлопреносната мрежа, така и за инвестиции в нови технологии и алтернативни горива за осигуряване на надеждно, сигурно чисто производство на енергия за крайните потребители. В тази обстановка на непрекъснато нарастване на цените както на горивата, така и на въглеродните емисии за тях занапред би било много трудно да могат да продължат на работят на пълен капацитет и да инвестират в модернизация.
Изпълнителният директор на „Топлофикация Перник“ изрази притеснение от увеличението на цената на газа, което се очаква да продължи и в следващите месеци. По думите му е задължително да се осигурят необходимите количества газ за предстоящия отоплителен сезон и занапред и то на достъпна цена. В противен случай за дружествата ще бъде икономически неизгодно да купуват газ в пъти по-скъпа цена и да предоставят топлинна енергия на много по-ниската, вече определена цена от КЕВР в началото на юли 2022 г. Инж. Стойнев прогнозира увеличение на парното през януари 2023 г. именно в резултат на по-скъпия природен газ, въглища и въглеродни емисии.
Последвайте ни