Опасност от екокатастрофа в резерват "Джендема", община Калофер. Причината - трупове на десетки животни изхвърлени в резервата.

От национален парк "Централен Балкан" вече са сезирали прокуратурата и агенцията за безопасност на храните.

Мъртвите животни са изхвърлени от фермер, който твърди, че има разрешение за изграждане на обект за наблюдение на хищници и лешояди. Подобно съгласувателно решение от Национален парк "Централен Балкан" никога не били издавали. 

Десетки трупове на селскостопански животни – на тази гледка попадат случайно служителите на Национален парк "Централен Балкан". 

"Това е прецедент, досега такова изпълнение на такава мярка за обект не е правено. Ние сме изправени пред екологична катастрофа.

И най-лошото, не само за Национален парк "Централен Балкан" в частност на международен, защото на територията на нашия парк са регистрирани веднъж лешояди, които с лекота преминават на територията на други държави - Гърция, Румъния, дори и в азиатските държави стигат.

И тези животни, които са открити там на място никой не знае от какво са починали", коментира директорът на Национален парк "Централен Балкан" Георги Кръстев, цитиран от Bulgaria ON AIR.

"Досега не съм си и представял, че може да се натъкна на такава гледка и ситуация в резерват, където всякаква дейност е забранена", заяви началник отдел "Контрол и охрана Юг" в "Централен Балкан" Кольо Ангелов.

"Има малко биволче, остатъци от крави, телета, глави, не сме ги докосвали, защото нямаме право", поясни Георги Кръстев.

От парковата администрация премахват незаконно поставения според тях фургон. А собственикът не отрича, че е оставил там умрели животни.

"Аз включително съм карал животни - убити по пътя кучета, всякакъв вид животно починало. За хищниците не е проблем да го консумират, а там е толкова отдалечено от ферми, от всякакви неща, че това е един начин за наблюдение на хищници, който го има в цяла Европа.

В България има поне 10 площадки такива за наблюдение на хищници, тъй че аз не правя нещо извънземно от друга планета, това е европейска практика има я в България", категоричен беше животновъдът от Калофер Тодор Диклиев.

Животновъдът твърди, че има разрешение за дейността от община Карлово - за поставяне на преместваем обект, наблюдение на хищници, в частен имот - нива.

"На територията на парка, особено в резервата той няма право на абсолютно никаква дейност", заяви директорът на Национален парк "Централен Балкан" Георги Кръстев.

На Диклиев е съставен пореден акт за административно нарушение, а парковите служители са сезирали органите, за случая и следят  животните в района

Вижте повече в репортажа.