Цената на легендарен пловдивски хотел се сгромоляса наполовина и пак никой не го ще
Дълговете на акционерното дружество "Заводски строежи - ПС - Пловдив", в чиито активи попада 15-етажното здание, известно сред пловдивчани като "виетнамското общежитие", са причина имотът да бъде обявен за публична продан. Частното дружество е наследник на един от колосите под тепетата - предприятието „Заводски строежи”, чрез което са се препитавали над 1200 души.
Именно "Заводски строежи" съгражда индустриалната зона на Пловдив- строят КЦМ, „Рекорд”, Устрем” ,ЗЗУ, „Подем”, вдигат мастодонта в Шишманци, Комбината за целулоза и хартия в Стамболийски, „Химик” в Асеновград” още десетки промишлени сгради –гордостта на „развития социализъм”. В края на 90-те обаче предприятието е приватизирано в рамките на "Заводски строежи - ПС - Пловдив" АД, като процесът е довел до тотално обезкостяване на дружеството според хора, участващи във фирмата по онова време. Започва разпродаване на активите на дружеството, а междувременно се трупат дългове. Акционери неколкократно пускаха жалби за „груби нарушения, безстопанственост , кражби и нарушения на данъчното законодателство” срещу оглавяващия борда на директорите на АД-то Ангел Кацаров.
Кацаров обаче категорично отхвърля обвиненията и заявява, че прави всичко по силите си да оздрави фирмата. През 2014 Кацаров разказва за тъжната съдбата на дружеството титан преди 89-а и окаяното състояние, в което то изпадна след приватизация. Кацаров е категоричен, че хората, подали сигнала срещу него не са акционери в "Заводски строежи-ПС-Пловдив" и нямат право да подават подобна жалба срещу него, тъй като не са юридически субект. Той твърди, че е превърнал собственото си семейство в заложници на фирмата и че прави невъзможното, за да оправя задълженията, натрупани от предшествениците си. "Аз държа най- големият процент акции. Според вас нормално ли е да крада от самия себе си?" коментира изпълнителният директор.
Така или иначе сградата на "Дунав" е един от активите на фирмата, които са предмет на изпълнително дело. Хотелът, извисяващ се над второто колело на Панаира, отдавна е затворен и етажите му пустеят. Първите три нива се даваха под наем за офиси, като там бе настанена и службата за социално подпомагане. Съгласно Удостоверения за вписвания, отбелязвания и заличавания за имот, издадени на 19.11.2015 г. от Служба по вписванията в Пловдив, върху имота е вписана законна ипотека, обезпечаваща вземането на Агенция за следприватизационен контрол (понастоящем Агенция за приватизация и следприватизационен контрол) в размер на 22,4 хиляди щатски долара. Ипотеката според закона действа за срок от 10 години, като може да бъде продължена, ако вписването се поднови преди този срок да е изтекъл. Към настоящия момент по изпълнително дело няма данни вписването на горсцитираната ипотека да е подновено, пише в документа от частния съдебен изпълнител Стефан Горчев.
Настоящата продажба важи за терена, разположен на изключително апетитно и централно място, с големина от 2908 кв.м и сградния фонд върху него. Имотът се състои от общежитие /700 кв.м застроена площ/ и административна сграда, разделена на 15-етажна част със застроена площ от 464 кв.м и ниска 3-етажна част с площ от 225 кв. м.
Първоначалната цена на търга през 2018 беше 6 624 447 лева, но след като желаещи нямаше, тя беше намалявана няколко пъти, падайки до рекордните 3 514 077 минимална цена днес. Инвеститорите, желаещи да станат собственици на имота, могат да се включат в наддаването от 19 януари 2019 до 19 февруари 2019.
Последвайте ни
0 Коментара: