В Панагюрище почетоха 75 години от раждането на Лъчезар Цоцорков с филм на проф. Пимпирев
Преди прожекцията, организаторите на събитието – фондациите „Лъчезар Цоцорков“ и „Цоцорков род“, отличиха най-добрите в Националния ученически конкурс по случай Съединението на България. Призьорите бяха наградени от председателя на Надзорния съвет на „Асарел-Медет“АД Димитър Цоцорков. Той поздрави победителите в конкурса и благодари на всички, които уважиха годишнината от рождението на бележития предприемач и родолюбец.
„Признателен съм на целия екип, че посвети филма на проф. Цоцорков и се радвам, че животът сбъдна мечтата на баща ми да стъпи на Антарктида. Той беше прозрял, че Леденият континент предизвиква пределите на нашия дух и възможности, но и разкрива нови хоризонти пред знанието и бъдещето.
Гордееше се, че там ние сме сред водещите нации на планетата. За него Антарктида доказваше, че българинът умее да успява, независимо от трудностите. „Асарел-Медет“ е сред първите, които подкрепят нашите антарктици още от 1995 година и така се създаде един мост на приятелство, който и днес продължава да свързва Панагюрище с Ледения континент.
Това е вдъхновяващ пример за семейната ни фондация „Лъчезар Цоцорков“, чиято мисия е да протяга ръка на добри дела, да подкрепя значими каузи и да окрилява – така, както баща ми го правеше“, каза Димитър Цоцорков.
Като прелюдия към предстоящата прожекция Теодосий Спасов и китаристът Християн Цвятков изпълниха две от композициите си, създадени по време на престоя им на Ледения континент - "Да те чакам вечно мога аз” и „Танцът на пингвините”.
„Филмът е заснет по време на последната ни експедиция до Антарктида и решихме да го посветим на проф. Цоцорков заради подкрепата му към нас през годините. Защото благодарение на него нашата база на ледения континент премина в 21 век“, каза ръководителят на българските антарктици проф. Христо Пимпирев, който е и продуцент на филма.
Последвайте ни
0 Коментара: