"Листата на китайската ми роза започнаха да съхнат и да образуват паяжини. Дори гледах дали няма някой паяк в основата, но не намерих нищо. Питах по-възрастни жени, които също останаха учудени. Накрая съседката леля Тони ме посъветва да отида с няколко листенца и да питам в аптеката. Оказа се, че цветята ми са нападнати от т.нар. чемширов молец". Това споделя 39-годишната Русанка Ладимирова от Кюстендил, съобщава struma.bg

И продължава: "Продавачката ми предложи препарат, който да разделя на 10 равни части. Да ползвам едната част в един литър вода и да напръскам растението в основата. След това, ако няма резултат, да повторя същата процедура след 7 дни. Направих го пак и наистина имаше успех, паяжината изчезна. А и препаратът не беше скъп, само 2,50 лева. Имаше и по-скъпи – по 7-8 лева, но аз използвах поикономичния вариант и не съжалявам".

Китайската роза й била много скъпа, тъй като я подарили на нейната дъщеря по повод постъпването й в университет. Същата гъсеница обаче е поразила и чемширите по зелените площи в Кюстендил. На око се набиват пожълтели увехнали участъци, а между листенцата нашественикът е изплел малки паяжини.

Непознатото насекомо, което се храни с листа от чемшир, е гъсеница от Китай. Научното му име е Сидалима перспекталис, или чемширов молец. Този молец не е характерен за този регион.

„Спрямо този вредител може да се предприеме инсектицидна борба. Направена е вече обработка на обществените насаждения от чемшири в Кюстендил. Взети са проби и са отнесени в Лесотехническия университет, за да се уточни най-правилният препарат“, коментира Олег Цветков от Дезинфекция, дезинсекция и дератизация /ДДД/ в Кюстендил.

Не навсякъде обаче борбата с чемшировия молец дава резултати. Според експертите пренасянето на насекомото е от Източна Азия – Япония, Китай, Тайван, и е станало чрез внос на посадъчен материал.