Надписите на някои офиси и магазини в Айтос вече са на два езика, но вторият не е английски или френски. От години на главната улица е рядкост да чуеш българска реч, а много от табелите вече са на турски.
Айтос западна след затварянето на военното поделение, а положението в градчето стана още по-тревожно, когато бе построена магистралата до Бургас, твърдят местните.

„Преди имаше заводи и танкова бригада. Освен това оттук минаваше главният път за Бургас, а много хора използваха и разклоненията на Варна и Шумен. Заведенията, бензиностанциите и магазините бяха пълни с народ. Хората слизаха от колите за почивка и си купуваха местни плодове и зарзават. Сега е пустош, а повечето млади хора са в Бургас или по чужбина“, разказва Пламен Русев, който е бивш военен.

Според него съвсем скоро в Айтос, дал на България Филип Кутев, проф. Иван Маразов, Панайот Панайотов, кралицата на поп фолка Ивана и още много музиканти и интелектуалци, няма да се чува българска реч. Хората от съседните общини, населени основно с мюсюлмани,които се самоопределят като турци, изкупуват на безценица опразнените къщи и апартаменти.

Източник: Марица