Закъсняла реакция след кървавото зверство на кукери в Разлог
За часове социалните мрежи прегряха от възмутени коментари, а общината опита да ги тушира с уточнението, че лисицата е била препарирана
Община Разлог „да предприеме всички необходими мерки за недопускане извършването на подобни действия и използване на животни при представяне на участниците при следващото организиране и провеждане на кукерски игри в населеното място“.
С такова писмо, пратено на администрацията в Разлог, РИОСВ – Благоевград сложи точка на тазгодишния скандал около кукерския фестивал „Старчевата“, когато мъж, облечен като ловец, се появи на площада, влачейки с въженце мъртва лисица.
За часове социалните мрежи прегряха от възмутени коментари, а общината опита да ги тушира с уточнението, че лисицата е била препарирана. В телевизионно включване мъжът обаче охотно разказа, че лично е заловил и убил лисицата, защото е влязла в курника и избила кокошките му.
В предупредителното писмо на РИОСВ няма никакви указания до Община Разлог какви точно „необходими мерки“ трябва да бъдат взети, за да не се допуска занапред подобно нехуманно отношение към животните.
В общината гадаеха дали не трябва догодина кметът лично да осъществява фейс контрол на всички сурвакари, които в първия ден на новата година гонят с чанове злите сили, и се чудеха дали забраната да се допускат животни се отнася и за магаретата, които са сред честите персонажи на кукерските игри, съобщава struma.bg.
В България всъщност има специален Закон за защита на животните, а случаят с влачената мъртва лисица, върху чиято муцуна мнозина видяха кръв, може да се приеме като нарушение на чл. 7, ал. 2 от него – „извършване на пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на насилие към животни.
Според чл. 59 контролът по този закон се осъществява от министъра на земеделието и храните чрез Българската агенция по безопасност на храните, а контролът по изпълнение на мерките за защита на дивите животни се осъществява от министъра на околната среда и водите и министъра на земеделието и храните чрез Изпълнителната агенция по горите.
Задължение на общината е само да оказва необходимото съдействие на служителите на БАБХ при изпълнение на контролните им функции, така че писмото на РИОСВ е с неправилен адресат.
На практика от 7 постъпили на „зеления телефон“ в РИОСВ сигнали през януари инспекцията се е задействала само по 2 – настанила е намерени от граждани керкенез и сова в Спасителния център за диви животни в гр. Стара Загора. При всички останали случаи е действала като пощенска кутия и е връщала сигналите на кметовете на общините, за да се произнасят те по компетентност.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: