Затворник от Пловдив заведе дело, че го оставяли гладен
Той изтърпява наказание "доживотен затвор без право на замяна"
Лишен от свобода заведе иск срещу затвора в Пловдив, тъй като бил гладен. Мъжът, който е осъден с доживотна присъда заведе иск за 2000 лева, тъй като храната не му стигала и така му били нарушени правата, съобщава "Трафик".
Мъжът постъпил в затвора под тепетата през 2009 година. Той е бил признат за виновен за тежко умишлено престъпление и изтърпява наказание "доживотен затвор без право на замяна". В рамките на 10 години той е сменял три килии на три различни поста в затвора.
През последната година той непрекъснато се оплаквал, че е гладен и че храната не му стига. Така той завежда иск в Административен съд срещу мястото за изтърпяване на наказанията.
В съдебна зала били доведени двама негови съкилийници, единият със същата присъда – доживотен затвор. Другият пък е наказан със 17 години лишаване от свобода.
И двамата затворника обаче разказали коренно различна версия за храната зад решетките. Те са били доволни от менютата, от начина на приготвяне и количествата. Единият от тях дори споделил, че често от дажбата си не можел да изяде всичко.
Доживотно осъдения казал още, че всеки ден им поднасят зеленчуци и мляко – кисело или прясно. По меню им се полагат и плодове за десерт, като основно били ябълки. На всеки се полагат по две, но понякога готвачката им дава повече. Повече храна се дава и по нейна преценка.
Осъдения на 17 години затвор пък добавил, че не на всеки се полага цяла кофичка кисело мляко. Получавали ги само тези, които работят.
В заседание в Административен съд били представени наредбите за изхранването на лишението от свобода, както и таблиците за количество и качество. Посочени са и съответните менюта за седмица.
От документите обаче са били констатирани разлики, които се обясняват със сезонността на дадени плодове, зеленчуци и други продукти. Пример за това са млеката и млечните продукти. Ако на ден е предоставено дадено количество мляко, то то се компенсира със сирене или кашкавал.
Поради това съда остави и без уважение претенцията на затворникът. Магистратите отхвърлиха иска му, като му отсъди разходите за делото. Лишеният от свобода ще трябва да заплати 150 лева за експертизата, направена на храната.
Последвайте ни
1 Коментара: