Мизерни условия в Спешното отделение в МБАЛ "Рахила Ангелова" Перник. За това сигнализира Милена Станиславова, която е посетила болницата, за да придружи баща си, който е имал нужда от лекарска помощ, предава Нова тв.

"Получи максимално добра помощ от лекарския екип. Линейката дойде за 20 минути. Проявиха невероятно отношение към баща ми, след това в Шокова зала изпаднах в абсолютен шок – всичко старо, захабено. Хората бяха положили максимални усилия да бъде чисто.

Времето беше спряло 50-те години, но в най-отвратителния им вид. Никой не заслужава да работи в тази мизерия, стана ми обидно за лекарите", разказва още потресената гражданка.

Междувременно зам. -министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски все пак внесе лъч светлина в ситуацията с тези думи:

"Получих добра новина преди две минути, получили сме 45 млн. лева от финансовото министерство за спешното отделение в болницата в Перник", заяви тази сутрин пред БНТ той. И добави:

"С подобен тип инвестиции ние спасяваме проекта за Спешната помощ, който заварихме доникъде".

Министър Околийски потвърди, че ще има увеличение и на цените на клиничните пътеки.

"Ние сме част от този процес, като Министерство на здравеопазването и сме в постоянен контакт и с Български лекарски съюз и аз в качеството ми на председател на надзора на НЗОК - със сигурност всички клинични пътеки ще претърпят увеличение нагоре. Процентът ще е различен, защото пътеките, които имат най-голяма нужда от увеличение, недофинансираните пътеки - те ще получат най-голямо увеличение.

Това е добрата новина за българските граждани. Увеличението няма да бъде в противоречие на високотехнологичните пътеки, които все пак трябва да бъдат адекватно финансирани. Преговорите вървят много добре. Увеличението ще бъде по справедлив начин", категоричен е доц. Околийски, който обобщи, че предстоят разговори и за болничната помощ, както и възможността за масово въвеждане на еднодневните хоспитализации, като ефективен начин за спиране на практиката за източване на средства от НЗОК.

"Установило се е, че много от дейностите могат да се извършат за един ден. Има много ненужни хоспитализации, използваемостта на легловата база е едва около 50%. Въпреки това има структури, които искат да отварят нови болници."

"Един от най-големите казуси е адекватни, навремеменни изследвания, които могат да се случат извън болниците, или ако се извършват в тях, да бъде ефективно и бързо.

От надзора на НЗОК разпределихме едни 63 млн. лева, които бяха предназначени за извънболнична помощ и за медико-диагностични изследвания, за болнична помощ и за лекарства, защото не бяха усвоени. Искаме да променим това с драконовски контрол", категоричен е заместник-министърът, който застава отново зад идеята да има мораториум за откриването на нови болници.

"Не е късно това да се случи, въпреки че въднъж предложението беше отхвърлено в парламента.Има нова възможност това да се случи през закона за лечебните заведения, има шанс отново да влезе този мораториум. Въпросът е, че тази мярка и още няколко мерки се бавят от ноември във финансовото министерство, което трябва да даде финансова оценка за тях, за да може ние да си свършим работата."

Доц. Околийски подчерта също, че не е нужно в София, Бургас и Пазарджик например да се правят нови болници, а трябват такива лечебни заведения в Северозападна България. И съобщи, че от другата седмица започва мащабна информационна кампания за профилактиката.

"Затова че профилактиката може да открие много рано дори малък проблем. Това са всички възможни изследвания и ще бъде платено по каса. Само 14% от здравето на хората зависи от здравната система. Другото зависи от генетика, поведение, околна среда и т.н.", посочи той.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук