Гъба с интересна форма изненада Христина Динкова. Жената я е забелязала в градината си. Първоначално Динкова не е знаела какво е нещото, появило се мистериозно в двора й, затова тя решава да направи няколко снимки и да ги публикува във Фейсбук, пише Глас Нюз.

"Хора! WTF?! Какво е това?", пише Христина в мрежата. Публикацията на жената предизвика сериозен интересен, а отговорите на въпроса й не закъсняха.

По-запознати споделят, че странното нещо в градината на Христина е червена решетка или смърдяща кошничка (Clathrus ruber) - вид базидиева гъба от семейство Phallaceae. 

Името произлиза от плодните тела, които са оформени донякъде като кръгла или овална куха сфера с преплетени или решетъчни клони.

Въпреки че се счита предимно за европейски вид, червената решетка е внесена в други области и понастоящем има широко разпространение, което включва всички континенти с изключение на Антарктида.

Видът е разпространен в Южна Европа, Макаронезия (Азорските острови и Канарските острови), Западна Турция, Северна Африка (Алжир) и Западна Азия (Иран). В Централна Европа се среща по-рядко и е включена в Червената книга на Украйна.

Гъбата е разширила обхвата си на север към Британските острови. Според Уикипедия понастоящем се среща предимно на юг в Англия, в Шотландия, Уелс, Нормандските острови и Ирландия. Среща се и в Съединените щати, Канада, Мексико и Австралия.

Видът е докладван и от Южна Америка (Аржентина), Китай, Япония и Карибите.

Видът се среща често самостоятелно или на групи в близост до дървесни отломки върху градинска и обработена почва или тревисти места.

Плодовото тяло има формата на яйце и може да достигне височина от 8 до 20 см. Цветът му може да варира от розов до оранжев и червен, и изглежда зависи от температурата и влажността на околната среда. Външната повърхност е оребрена или набръчкана. Спорите са удължени и гладки с размери 4 – 6 на 1,5 – 2 µm.

 

 

Гъбата отделя зловонна миризма, донякъде наподобяваща тази на гниещо месо, което привлича мухи и други насекоми, с което се подпомага разпръскването на спорите. Христина Динкова обаче сподели, че не е усетила никаква миризма.

"Мале, мале, децата си играеха там вчера, днес е изскочила... Не усетих миризма, освен това вали и може би притъпява", написа жената.

Въпреки че ядливостта на гъбата не е официално документирана, неприятната ѝ миризма би отказала повечето хора да я консумират. По принцип тези гъби се считат за годни за консумация, когато плодното тяло все още не се е разтворило, и дори се считат за деликатес в някои части на Европа и Азия, където се мариноват сурови и се продават на пазарите като „дяволски яйца“.

 

 

Доклад от 1854 г. предоставя предупреждение за тези, които обмислят да консумират зрялото плодово тяло. Д-р Ф. Пейр Порчър от Чарлстън, Южна Каролина, описва случай на отравяне, причинено от тази гъба:

Млад човек, който е консумирал малко от гъбата, след период от шест часа е започнал да страда от болезнено напрежение в долната част на стомаха и е получил силни конвулсии. Той е загубил използването на речта си и е изпаднал в състояние на ступор, което е продължило 48 часа. След приемане на еметик за предизвикване на повръщане, той е изхвърлил фрагмент от гъбата с два червея и слуз, оцветена в кръв.

Червена решетка обикновено се посочва като негодна за консумация или отровна в много британски публикации за гъби от 1974 до 2008 г. Според Джон Рамсботъм, гъбата причинява рак, а в други части на Франция е известно, че води до кожни обриви и причинява конвулсии.

 

 

Потребители на Фейсбук не пропуснаха да се пошегуват с вида на гъбата. Ето какво гласят част от забавните коментари:

"Прилича на мъфин", коментира Тамара Д.

"Ролца от раци?", пише Пламбег Д.

"Първо си помислих, че кучето е отмъкнало и дъвкало някоя джапанка... интересна гъба!", написа Мария С.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук