Водачите на двуколесни моторни превозни средства (МПС) са уязвими участници в движението по пътищата и точно заради това Законът за движението по пътищата (ЗДвП) задължава управляващите пътни превозни средства да бъдат внимателни и предпазливи към тях. Мотопедистите и особено мотоциклетистите са особено застрашени от попадане в опасна ситуация, защото превозните им средства са изключително маневрени и бързо развиват по-висока скорост, а това допълнително ги превръща в НЕВИДИМИ!
Съвети на пътна полиция за техническата изправност:

1. Задължително отделяйте време за периодични проверки на техническата изправност на своите двуколесни моторни превозни средства - проверявайте спирачките, светлините, състоянието на гумите, амортисьорите, веригата и другите системи.
2. Не правете компромиси с техническата неизправност!

Съвети на пътна полиция за екипировката:

1. Не подценявайте използването на каска! Осигурете каска и за спътника си!
2. Снабдете се с подходящо облекло и други протектори!

Съвети на пътна полиция за правоспособността:

1. Управлявайте мотопед или мотоциклет само ако сте правоспособен водач! Не се изкушавайте да карате МПС, ако нямате свидетелство за управление за съответната категория.
2. Информирайте се за административнонаказателната и за наказателната отговорност, която носите при нарушения на ЗДвП

Съвети на пътна полиция за пътната настилка

1. Не подценявайте пътните условия! Измамното усещане за сигурност на две колела често води до пътни инциденти, някои от които – с фатален край.
2. Бъдете внимателни на завои и при движение в близост до края на платното!
3. Бъдете подготвени за среща с непредвидени опасности!

4. Не забрявайте за изкуствените неравности и повдигнатите пешеходни пътеки! Когато преминавате през тях, намалете скоростта и бъдете внимателни – може да пресича пешеходец.

Съвети на пътна полиция за скоростта и сигурността

1. Не забравяйте, че двуколесните МПС са: по-нестабилни, по-незащитени и по-незабележими
2. Винаги се движете с подходяща за условията скорост!
3. Спазвайте по-голяма дистанция! Така ще си осигурите повече време за реакция и място за спасителна маневра.
4. Научете се да се пазите САМИ! Не забравяйте, че с мотоциклета и мотопеда Вие сте „НЕВИДИМИ“!
5. Проявете повишено внимание към уязвимите групи, участници в движението, каквито са пешеходците и водачите на двуколесни ППС. Бъдете изключително внимателни при преминаване покрай: спирки на градския транспорт, детски площадки и градини, училища, лечебни заведения, паркове и при пресичане на кръстовища.
6. Не забравяйте, че другите участници в движението не могат правилно да преценят вашата реална скорост и времето, за което ще ги достигнете.
7. Непрекъснато следете движението около себе си.
8. Планирайте времето си за пътуване на далечни разстояния така, че то да включва периодични почивки. 9. Използвайте светлоотразителни жилетки и елементи!
10. Изберете уравновесен и неагресивен стил на управление!
11. Не участвайте в нерегламентирани скоростни гонки!

Съвети на пътна полиция за предимството, маневрите, дистанцията и изпреварването

1. Стабилността на две колела е по-голяма, когато: културата на движение е по-висока; има толерантност на пътя; е взето правилно решение при маневра или изпреварване при спазване на достатъчно голяма и безопасна дистанция.
2. Бъдете търпеливи спрямо превозните средства с предимство.
3. Сигнализирайте маневрите отрано! - преди маневра се убедете, че другите участници в движението са ви възприели и ще осигурят безопасното ви преминаване.
4. Не се движете непосредствено зад автомобила пред вас. Възпитанието вкъщи, личният пример на родители и близки, обучението в училище, имитирането на чуждото поведение и подражанието са в основата на културата на движение по пътищата. Нетърпимостта към агресивно поведение на пътя се възпитава и в семейството от родителите и извън дома от цялото общество. Отговорно е поведението, когато всички участват в процеса на възпитание в безопасно поведение на пътя. Не е правилно да се смята, че само пътните полицаи могат да въздействат на нарушителите и да контролират тяхното поведение.

Всеки от нас може да е пример за поведение.

Винаги демонстрирайте правилно поведение като участник в движението по пътищата. Не допускайте юноши и младежи, които са неправоспособни или в явно нетрезво състояние, да управляват мотопед/мотоциклет или други моторни превозни средства.