По три автомобила попадат в ръцете на крадци всеки ден. Това показва статистиката на МВР. Ведомството отчита положителна тенденция – тези посегателства намаляват спрямо миналата година. Въпреки това, полицията успява да открие отнетите возила в едва 16% от случаите.

Интересът на престъпниците е към по-новите и луксозни автомобили, но и към авточасти, особено ако се демонтират бързо. СБА споделя какви превантивни мерки можете да предприемете, за да не станете жертва на кражба като максимално затрудните злонамерени действия.

С какъв автомобил няма да привличате вниманието на автоджамбазите?

Някои собственици са на мнение, че ако не купят чисто нова и скъпа кола, а заложат на по-евтин и силно разпространен модел, то така ще минимализират риска от посегателства срещу собствеността им.

Логиката, която се следва е, че когато колата е евтина, то автоджамбазите ще спечелят по-малко, а усилията и шанса да бъдат заловени – големи, колкото за луксозно возило.

А от второто, ако успеят с удара – ще спечелят повече. Реалността обаче е различна и сравнително евтини автомобили също биват крадени. А скъпите коли, които идват с малко повече вградени защити, не спират крадците да се пробват. Затова играта на котка и мишка ще продължи.

За да научите повече, посетете auto.blitz.bg.