Манчестър Юнайтед спечели с 2:1 дербито с Ливърпул от третия кръг на Висшата лига. След кошмарния старт и двете загуби в първенството "червените дяволи" най-после съумяха да зарадват феновете си.

Победата е първа в официален мач за Ерик тен Хаг начело на Юнайтед. Припомняме, че в първите два кръга "червените дяволи" oтстъпиха с 1:2 на Брайтън и с 0:4 на Брентфорд. Юнайтед не беше побеждавал Ливърпул във Висшата лига от 2018 година.

Същевременно "червените дяволи" нанесоха първо поражение над големия си съперник в първенството за 2022 година. Тимът на Юрген Клоп бе в серия от 21 поредни срещи във Висшата лига без загуба, но тази вечер преклони глава в "Театъра на мечтите".

В 16-ата минута Джейдън Санчо откри резултата, изпращайки топката в долния десен ъгъл на Алисон - 1:0.  В 53-ата Маркъс Рашфорд удвои, а до края гостите стигнаха само до почетно попадение. Вкара го Мохамед Салах в 82-ата минута.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

Привържениците на Манчестър Юнайтед спазиха заканата си за мащабен протест срещу собствениците - фамилия Глейзър, в часовете преди началото на двубоя. Изразяването на недоволството им обаче не попречи на нормалното провеждане на мача.

Както се очакваше, мениджърът на домакините Ерик тен Хаг взе радикални решения по отношение на стартовия състав. Нидерландецът направи общо четири промени от последния мач - загубата с 0:4 от Брентфорд. Капитанът Хари Магуайър и голямата звезда Кристиано Роналдо останаха на пейката за началото на дербито. Люк Шоу и Фред също отпаднаха от титулярния състав. Местата им заеха Рафаел Варан, новото попълнение Тайрел Маласия, Скот Мактоминей и Антъни Еланга. Очакваше се Антони Марсиал да бъде на върха на атаката вместо Роналдо, но французинът остана на пейката, а Маркъс Рашфорд влезе в ролята на централен нападател.

Юрген Клоп предприе три промени в своя състав. Джо Гомес зае мястото на Натаниел Филипс в центъра на защитата, а Роберто Фирмино замени Дарвин Нунес, който бе наказан заради червения картон, който получи в мача с Кристъл Палас (1:1). Изненадващо Фабиньо остана на пейката за началото на двубоя с Юнайтед. Джордан Хендерсън зае мястото му.

Преди началото на дербито новото звездно попълнение на Юнайтед Каземиро беше представен пред привържениците, които го аплодираха.

Футболистите на Тен Хаг започнаха по-активно. В седмата минута Александър-Арнолд препъна Рашфорд малко пред границата на наказателното поле. Кристиан Ериксен обаче стреля в стената. В 11-ата минута Бруно Фернандеш се пребори за топката с Джо Гомес и пусна пас към Еланга, който удари греда.

По-добрата игра на Манчестър Юнайтед даде резултат в 16-ата минута. Еланга пусна към Джейдън Санчо в наказателното поле, английският национал задържа умело, успя да елиминира опитващия се да блокира изстрела му Джеймс Милнър, и реализира за 1:0.

В 25-ата минута домакините можеха да удвоят преднината си. Ериксен изпълни много добре пряк свободен удар, насочвайки топката към далечния ъгъл, Алисон обаче този път беше перфектен и спаси. След тази ситуация Ливърпул изнесе играта в половината на "червените дяволи" и започна по-смело да поглежда към вратата на Юнайтед. В 40-ата минута за първи път Салах получи в наказателното поле и стреля, но Мартинес блокира. При последвалия корнер Бруно Фернандеш опита непохватно да изчисти топката, но не я уцели добре и я насочи към вратата си. За негов късмет Мартинес бе на голлинията и блокира с гърди и така преднината на Юнайтед от един гол се запази.

За началото на втората част Тен Хаг замени Еланга с Марсиал. В 53-ата минута Джордан Хендерсън сгреши, Марсиал изведе Рашфорд, който се откъсна на скорост и не остави шанс на Алисон, отбелязвайки за 2:0 и хвърляйки в екстаз феновете на домакините.

Ситуацията беше проверена с ВАР, но графиката показа, че със съвсем малко Гомес покрива засадата.

В 56-ата минута Луис Диас пропусна най-чистата възможност за Ливърпул до този момент. Милнър подаде на колумбиеца, който стреля, но право в Де Хеа. Секунди след това пък Алисон спаси опасен удар на Рашфорд. В 76-ата минута отново той стреля, топката профуча над напречната греда.

В 79-ата минута Де Хеа спаси изстрел на Фирмино, а минута след това стражът на Юнайтед предотврати автогол на Лисандро Мартинес. В 82-ата домакините се пропукаха. След центриране от корнер Карвальо стреля, Де Хеа изби, а Салах направи добавка с глава - 1:2.

В 86-ата минута Роналдо, Ван де Беек и Уан-Бисака се появиха в игра за Юнайтед, а Цимикас замени Робъртсън. До края не падна ново попадение и "червените дяволи" ликуваха след последния съдийски сигнал на Майкъл Оливър.

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД - ЛИВЪРПУЛ 2:1
1:0 Джейдън Санчо (16), 2:0 Маркъс Рашфорд (53), 2:1 Мохамед Салах (82)

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД: 1. Давид де Хеа, 12. Тайрел Маласия, 6. Лисандро Мартинес, 19. Рафаел Варан, 20. Диого Далот, 39. Скот МакТоминей, 14. Кристиан Ериксен, 25. Джейдън Санчо, 8. Бруно Фернандеш (к), 36. Антъни Еланга, 10. Маркъс Рашфорд
Резерви: 22. Том Хийтън, 29. Аарън Уан-Бисака, 5. Хари Магуайър, 23. Люк Шоу, 17. Фред, 34. Дони ван де Беек, 7. Кристиано Роналдо, 49. Алехандро Гарначо, 9. Антони Марсиал
Мениджър: Ерик тен Хаг

ЛИВЪРПУЛ: 1. Алисон, 26. Андрю Робъртсън, 4. Върджил ван Дайк, 2. Джо Гомес, 66. Трент Александър-Арнолд, 19. Харви Елиът, 14. Джордан Хендерсън (к), 7. Джеймс Милнър, 23. Луис Диас, 9. Роберто Фирмино, 11. Мохамед Салах
Резерви: 95. Харви Дейвис, 13. Адриан (вр), 47. Натаниел Филипс, 21. Константинос Цимикас, 72. Сеп ван дер Берг, 43. Стефан Байчетич, 28. Фабио Карвальо, 42. Боби Кларк, 3. Фабиньо
Мениджър: Юрген Клоп

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ И КЛАСИРАНЕ В АНГЛИЙСКАТА ВИСША ЛИГА - ТУК!