Арда обърна Ботев (Пловдив) за успеха с 2:1 в мач от 33 кръг на efbet Лига и трети от плейофите във втората група на шампионата. Този резултат завърза изключително много битката за седмото място, което дава право на бараж за класиране в Лигата на конференциите.

Предвид участието си в предстоящия в сряда финал за Купата на България срещу Лудогорец, треньорът на „канарчетата“ Душан Керкез даде почивка на част от титулярите си.

Ботев (Пловдив) имаше превес през първото полувреме, като в началото вратарят на Арда Анатолий Господинов спаси два удара на Мартин Секулич.

„Канарчетата“ откриха резултата в 32-ата минута. Принц Окезие направи грешка при опит да пресече извеждащо подаване към Уме Енануел и футболистът на гостите овладя топката. След това нигериецът заобиколи вратаря на домакините и от малък ъгъл стреля точно във вратата, въпреки че двама играчи на Арда се опитаха да изчистят пред голлинията.

Пет минути след почивката Принц Окезие направи нова грешка като последен в отбраната и създаде възможност за гол на Ботев (Пловдив), но Кристиан Нвачукву не успя да се възползва и стреля покрай вратата.

В 63-ата минута Арда изравни. Голът беше изработен от две резерви. Току-що появилият се в игра Тонислав Йорданов центрира отдясно, а Борис Тютюков се разписа с глава.

Четвърт час преди края Секулич първо пропусна отлична възможност да даде нов аванс на „канарчетата“, а след това подаде добре на Джеймс Етоо, чийто удар беше спасен от Анатолий Господинов.

Само пет минути преди края на редовното време Арда постигна обрат. При центриране от корнер отляво на Тонислав Йорданов топката се отби в тялото на Йонас Там и влетя до близката греда на вратата на Матвей Игонен.

С този успех Арда събра актив от 44 точки на деветото място в класирането, но изостава само на една точка зад седмия ЦСКА 1948 и осмия Ботев (Пловдив). В следващия кръг „канарчетата“ приемат Славия на 20 май, а в същия ден тимът от Кърджали е домакин на ЦСКА 1948. "Белите" са на десето място с 40 точки и все още имат шансове в битката за седмата позиция.

АРДА – БОТЕВ (ПЛОВДИВ) 2:1
0:1 Уме Емануел (32), 1:1 Борис Тютюков (63), 2:1 Йонас Там (85-автогол)

Арда: 1. Анатолий Господинов, 4. Милен Стоев (46 - 11. Борис Тютюков ), 6. Пламен Крачунов, 9. Чинонсо Офор (89 - 93. Феликс Ебоа Ебоа), 10. Борислав Цонев (89 - 77. Илия Юруков), 12. Принц Окезие (55 - 32. Христо Митев) , 18. Джелал Хюсеинов, 20. Деян Лозев, 33. Иван Тилев (62 - 19. Тонислав Йорданов, 80. Лъчезар Котев, 99. Станислав Иванов
Резерви: 13. Петър Петров, 11. Борис Тютюков, 19. Тонислав Йорданов, 27. Керимджан Игнатов, 30. Николай Жеков, 32. Христо Митев, 77. Илия Юруков, 93. Феликс Ебоа Ебоа
Треньор: Николай Киров

Ботев (Пловдив): 32. Матвей Игонен, 4. Ехидже Укаки, 5. Йонас Там , 9. Мартин Секулич (79 - 18. Димитър Папазов), 15. Джеймс Етоо, 16. Самюел Акере (37 - 40. Кристиан Нвачукву ), 20. Антонио Перера, 28. Янис Карабельов (89 - 14. Фаустас Степонавичус), 31. Уме Емануел , 38. Константинос Балоянис, 42. Ивайло Видев  (79 - 79. Атанас Чернев)
Резерви: Даниел Кайзер, 14. Фаустас Степонавичус, 18. Димитър Папазов, 30. Лъчезар Балтанов, 40. Кристиан Нвачукву, 41. Велиян Видолов, 43. Мирослав Георгиев, 44. Бисер Бонев, 79. Атанас Чернев
Треньор: Душан Керкез

Кърджали, „Арена Арда“
Съдия: Васил Минев

По-интересното по минути
1 – Начало на мача
5 – Удар на Мартин Секулич не успя да затрудни Анатолий Господинов
12 –  Отлично спасяване на Господинов, отразил нов удар на Секулич, който получи хубав пас от Самуел Акере
32 -  ГОООЛ! Ботев (Пловдив) открива резултата. Принц Окезие направи грешка при опит да овладее топката, след това беше изпреварен от Уме Емануел. Футболистът на "канарчетата" нахлу в наказателното поле, задмина Господинов и от малък ъгъл прати топката във вратата, въпреки отчаяния опит на двама играчи на Арда да избият от голлинията
45+3 - Край на първото полувреме
------------------------------------------
46 - Начало на второто полувреме
50 - Далечен удар на Тютюков не създаде проблеми за Игонен
51 -  Нова грешка на Принц Окезие в защита позволи на Кристиан Нвачукву да излезе сам срещу Господинов, но играчът на Ботев не успя да прати топката във вратата
63 -  ГОООЛ! Арда изравни резултата. Резервата Борис Тютюков се разписа с глава след центриране отдясно на Тонислав Йорданов
75 -  Отлична възможност за Секулич, но ударът му от границата на вратарското поле не беше добър и Господинов спаси
76 - Секулич проби отдясно и подаде към Джеймс Етоо, чийто удар беше спасен от Господинов. Футболистът на Ботев опита добавка със задна ножица, но изстрелът му беше блокиран
80 - Станислав Иванов стреля извън наказателното поле, но Матвей Игонен изби в корнер
82 - Ключов шпагат на Борислав Цонев, който предотврати сигурен гол във вратата на отбора си
85 -  АВТОГОЛ! Арда прави обрат! След центриране от корнер отляво Пламен Крачунов подведе двама играчи на Ботев (Пловдив), които го последваха, а топката се удари в тялото на Йонас Там и влетя във вратата до близката греда
90+4 - Край на мача

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР