България победи Грузия със 79:69 точки в последния си мач от първата групова фаза на Европейското първенство по баскетбол в Литва. Това стана благодарение на страхотна игра в последните минути на двубоя. Националите се изкачиха до третото място в класирането с две победи и три загуби и имат шанс за класиране в следващия етап. За да стане това, ще чакаме помощ от Белгия в двубоя с Украйна по-късно тази вечер.

Дори и да си тръгнем от Литва след този двубой, представянето на тима ни е много добро. За първи път от 1989 година спечелихме мач на Европейско първенство - 68:65 срещу Белгия, а днес записахме втори успех.

Селекционерът на нашия тим Росен Барчовски заложи на състава, който направи силен мач с Русия вчера - 77:89.

Мачът започна с кош и фаул за нас и 3:0 благодарение на Ърл Роуланд. Грузинците обърнаха резултата до 7:5, а след това пасивът ни стана 7 точки при 5:12. Барчовски пусна Калоян Иванов на мястото на Върбанов и това даде резултат – след 10 минути игра водехме с 19:15.

После обаче Грузия поведе с 24:21 след три лоши отигравания на Чавдар Костов. Божидар Аврамов спря черната ни серия с тройка и след нови три точки на Павел Маринов обърнахме резултата в наша полза – 27:26. Преди почивката крехкият ни аванс отново беше стопен и грузинците дръпнаха с 37:24 точки.

В третата част двата тима реализираха по 18 точки, а след края й Грузия водеше с 55:52. Ърл Роуланд игра силно и започна с тройка, но съперникът връщаше точките. Стигнахме до равенство при 46:46 след самостоятелна атака на Калоян Иванов и след нова тройка на Роуланд поведохме с 49:46. До края на десетте минути обаче съперникът отново поведе – 55:52, като това стана благодарение на тройка на Маркес Хейнс в последната секунда.

В четвъртата част отборът ни се вдигна и измъкна победата със 79:69. Започнахме лошо и в първите 3 минути съперникът реализира 6 точки срещу 3 за нас. Последваха много силни изяви на тима ни, който направи страхотен обрат. Филип Виденов вкара тройка и намалихме до 59:63. Хейнс направи 65:59 за Грузия. Последва тройки на Калоян Иванов и нови две точки за съперника – 62:67. Ърл Роуланд отговори с 5 точки и изравнихме – 67:67. С нови три точки на Калоян и две на близнака му Деян излязохме напред – 72:67. Това стъписа съперника, който в последната минута сякаш не бе на терена и реализира само 2 точки. Роуланд, Виденов и Божидар Аврамов направиха разликата 10 точки за крайното 79:69 в наша полза.

За съжаление тимът ни не успя да направи 14 точки разлика, които биха ни гарантирали класиране във втората фаза. Сега остава да чакаме на помощ от Белгия срещу Украйна. Двубоят е от 21 часа българско време.

ГРУЗИЯ – БЪЛГАРИЯ 69:79 (15:19, 22:15, 18:18, 14:27)