ЦСКА има основание да очаква успех днес, тъй като на 17 септември никога не е губил мач от евротурнирите. Да, впоследствие на реванша може да е отпадал, но важното е че на същата дата не знае какво е това поражение. Пък и не бива да забравяме, че крайният победител от битката с БАТЕ Борисов ще е само в един мач.

На 17 септември е изиграл… 4 мача и половина в Европа. Защо половина ли? Защото през 1986 година двубоят в Австрия срещу Сваровски Тирол е прекратен в 35-ата минута заради проливен дъжд. На същата дата през 1980 година – точно преди 40 лета, ЦСКА записва историческа победа с 1:0 над Нотингам.

Winbet - победата е емоция! (18+)

БЛИЦ ви предлага кратка хронология на „червените“ евродвубои на 17 септември.

1969: ЦСКА – Ференцварош 2:1
Това е първи 1/16-финал за КЕШ. „Армейците“ печелят у дома, след като Петър Жеков е точен два пъти в 9-ата и в 51-ата минута. Двубоят върви към чиста победа, но седем минути преди края Ракоши вкарва за унгарците. На реванша те бият с 4:1 и продължават напред.

1975: ЦСКА – Ювентус 2:1
Пак първи 1/16-финал за КЕШ, този път срещу гранда Ювентус. Италианците излизат напред след гол на Анастази в 39-ата минута. В последните 10 минути обаче ЦСКА прави пълен обрат чрез Георги Денев (80) и Димитър Марашлиев (90). За съжаление подвигът от 1960 година, когато „армейците“ елиминират Ювентус, не се повтаря. На реванша „старата госпожа“ побеждава с 2:0.

1980: ЦСКА – Нотингам 1:0
Голямата победа става факт точно преди 40 години!  Нотингам е кралят на Европа, след като два пъти поред печели КЕШ и е непобеден на европейската сцена. В състава е пълно с големи имена, а треньор е легендарният Брайън Клъф. Той и момчетата му обаче си намират майстора в София. С гол на Цецо Йончев в 70-ата минута пред 70 000 зрители на стадион „Васил Левски“ ЦСКА печели с 1:0. На реванша на 1 октомври 1980 година „армейците“ постигат нова победа със същия резултат след попадение на Ружди Керимов (33) и чудото е факт  - ЦСКА изхвърля Форест от КЕШ още на 1/16-финалите!

1986: Сваровски Тирол – ЦСКА 0:1 (прекратен)
Първият 1/32-финал за Купа на УЕФА започва чудесно за ЦСКА. „Червените“ повеждат с 1:0 с гол на Христо Стоичков в 14-ата минута. Поройният дъжд обаче се засилва и теренът се превръща в мръсен басейн. Метеорологичните условия принуждават италианския съдия Лонги да прекрати мача в 35-ата минута. На другия ден обаче двубоят не се възобновява от минутата на прекратяването и при 1:0 за ЦСКА, а започва отначало при 0:0. Българският тим губи с 0:3, а на реванша след две седмици в София печели само с 2:0 и отпада.

2009 г: ЦСКА – Фулъм 1:1
Мач от груповата фаза на Лига Европа. ЦСКА играе добре и в 63-ата минута повежда с гол на Мишел Платини. След две минути обаче вратарят Иван Караджов допуска груба грешка, излизайки неразчетено, и гостите изравняват.