Националният отбор на България загуби катастрофално с 0:4 при визитата си на Турция в контролна среща, която се игра на стадион „Реджеб Ердоган” в Истанбул. Това е първа загуба за родните "трикольори" под ръководството на Ивайло Петев. Следващият им сблъсък е гостуване на Малта в европейска квалификация на 12 юни (петък) от 21:45 часа българско време.

Головете за убедителния успех на съседите от Турция вкараха Хакан Чалханоглу (49, 54) след грешки в българската отбрана и Бурак Йълмаз (56, 80) след чудесни извеждащи подавания на негови съотборници. Владимир Гаджев нацели напречната греда в 10-ата минута, а Илиан Мицански не получи дузпа малко след това и в края на първата част негово попадение бе отменено заради засада.

Селекционерът на родните „трикольори” Ивайло Петев избра Божидар Митрев да започне на вратата от първата минута. Направилият много силен сезон с екипа на Палермо Ивайло Чочев обаче остана първоначално на резервната скамейка и се появи в игра след почивката.Иван Бандаловски, който за последно бе титуляр през 2012 година в мача с Дания и бе изгонен в 27-ата минута, отново е титуляр за националния тим.

Домакините започнаха по-активно, но въпреки това в 10-ата минута Владимир Гаджев шутира от границата на наказателното поле и топката срещна напречната греда над Волкан Бабачан. Малко след това Мицански бе хванат леко от Азиз и падна в наказателното поле, но съдията Давиде Маса не даде дузпа.

Постепенно турските национали вдигнаха оборотите и опасностите пред вратата на Митрев се заредиха една след друга. Българският страж първо отрази шут на Йозтекин, а и след това се намеси решително при удари на Волкан Шен и Ясин.

Гол от засада на Мицански бе отменен в 43-ата минута, а в последните секунди на първата част Ивелин Попов се опита да центрира опасно, но Волкан Бабачан улови топката.

След почивката турците си решиха много бързо нещата в своя полза. Първо в 49-ата минута Хакан Чалханоглу реализира от пряк свободен удар за 1:0. Пет минути по-късно същият Чалханоглу се възползва от неразбирателство между Митрев и Бодуров, които си подаваха нелепо топката, за да вкара втория си гол в мача – 2:0. След само още две минута нова скоростна атака на домакините завърши с ново попадение, дело на влезлият като резерва Бурак Йълмаз от непосредствена близост след пас на Арда Туран.

Домакините продължиха да атакуват опасно дори и след трите бързо отбелязани гола, но пропуски последователно направиха Бурак Йълмаз и Арда Туран. Лека полека играта се успокои и опасностите пред двете врати намаляха. Все пак в 80-ата минута Бурак Йълмаз бе изведен зад българската отбрана и с техничен удар преодоля Митрев за 4:0. До края мачът просто се доиграваше в спокойно темпо.

Турция – България 4:0
1:0 Хакан Чалханоглу (49), 2:0 Хакан Чалханоглу (54), 3:0 Бурак Йълмаз (56), 4:0 Бурак Йълмаз (80)

Турция, Истанбул
стадион: „Реджеп Таип Ердоган”
съдия: Давиде Маса (Италия)

СЪСТАВИТЕ
Турция: 23.Волкан Бабачан, 2.Семих Кая, 4. Сердар Азиз, 5.Хакан Чахланоолу (78- 14.Мехмет Екичи), 7.Гьокхан Гьонул, 10.Арда Туран (67-21.Олчай Шахан), 13.Емре Ташдемир, 16.Йозан Туфан (84-24.Мухамет Демир), 19. Мевлют Ердинч (8.Селчук Инан), 20. Волкан Шен (60-15.Мехмет Топал), 22. Ясин Йозтекин (46 - 17.Бурак Йълмаз)

БЪЛГАРИЯ:
1. Божидар Митрев, 2. Иван Бандаловски, 22.Александър Александров, 5. Николай Бодуров (67-4.Георги Терзиев), 6.Йордан Минев, 18.Владимир Гаджев (60-20.Александър Тонев), 21.Светослав Дяков, 11.Станислав Манолев (60-15.Ивайло Чочев), 7.Михаил Алекандров, 10.Ивелин Попов, (75-14.Кристиян Малинов) 19.Илиан Мицански (77-9.Радослав Василев)