Ботев спечели дербито на Пловдив, побеждавайки с 2:1 Локомотив в оспорван мач от 22-ия кръг на Еfbet Лига. Срещата се игра в базата на "канарчетата" в Коматево при страхотна атмосфера.

Защитникът Виктор Генев даде преднина на Ботев в 75-ата минута, а в 84-ата дебютиралият днес Джак Лейн също се разписа. Асът на Ботев Тодор Неделев асистира и за двете попадения.

Малко преди края точен беше Димитър Илиев. По-рано капитанът на Локомотив имаше възможност да открие резултата, но в 57-ата минута не успя да вкара от дузпа при 0:0. Вратарят на Ботев Георги Аргилашки спаси изпълнението му от бялата точка. Стражът на домакините се намеси решително и при още няколко ситуации, изигравайки ключова роля за сладката победа.

След нея Ботев събра 39 точки е заема третата позиция Черно море, който има 36. Локомотив (Пд) е осми с 28 точки.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

В първото издание на пловдивското дерби през сезона не беше излъчен победител - 1:1, като тогава точен за "жълто-черните" отново беше Виктор Генев.

Това беше 114-ото дерби между двата тима в елита, като силите преди днес бяха абсолютно изравнени - по 40 победи за всеки от съперниците и 33 равенства. След сладкия успех Ботев вече води с 41:40 на големия си съперник.

Двубоят започна с равностойна игра. В осмата минута Умарбаев беше изпуснат от бранителите на Ботев и стреля над вратата.

В 21-ата минута Генев падна в наказателното поле след съприкосновени със снажния Кристиан Гомис. Пловдивският съдия Георги Кабаков прецени, че няма основания да отсъди дузпа.

Секунди по-късно срещата беше прекъсната заради разбеснелите се фенове на Локомотив. Запалянковците на "черно-белите" счупиха седалки и ги хвърлиха на терена. Разбита беше и една от оградите на стадиона в Коматево. Наложи се капитанът Димитър Илиев да ходи при феновете и да се опитва да ги укроти. Причина за бурната реакция на запалянковците се оказа бомбичка, хвърлена от публиката на Ботев към гостуващата агитка.

Най-запомнящото се до почивката беше отмененото попадение на Бароан, който със задна ножица реализира за Ботев, но беше в засада.

"Смърфовете" започнаха много активно втората част. В 56-ата минута Димитър Илиев пусна извеждащ пас в наказателното поле към Умарбаев, който беше фаулиран от Георги Аргилашки. Съдията Георги Кабаков веднага посочи бялата точка, а зад топката застана Илиев. Аргилашки се намеси решително, спасявайки изпълнението на капитана на Локомотив.

В 76-ата минута Ботев поведе. Па Конате проби отляво, подаде прострелно към дузпата, а Умарбаев изби в корнер. Изпълни го Неделев, Виктор Генев надскочи Мартин Паскалев и с глава отбеляза за 1:0.

Появилият се в 72-ата минута дебютант за "черно-белите" Джак Лейн успя да удвои преднината на домакините. Младият нападател вкара за 2:0 в 85-ата минута. Неделев пусна извеждащ пас към резервата, Лейн успя първо да изпревари Паскалев, а след това и да се освободи от него в наказателното поле и прокара топката между краката на Лукас Рейдър.

Малко преди края Димитър Илиев вкара почетен гол за Локомотив - 2:1.

В петък (11 март) Ботев ще гостува на ЦСКА 1948 в мач от 23-ия кръг, а "смърфовете" приемат Берое в неделя (13 март).

Еfbet Лига - сезон 2021/2022
Купа на България - сезон 2021/2022

БОТЕВ (Пд) - ЛОКОМОТИВ (Пд) 2:1
1:0 Виктор Генев (76), 2:0 Джак Лейн (84), 2:1 Димитър Илиев (89)

По-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
8  Пропуск на Парвиз Умарбаев, който беше изпуснат от бранителите на Ботев в наказателното поле и нанесе силен удар, топката прелетя над напречната греда.
21 - Играта е прекъсната, тъй като феновете на Локомотив чупят седалки и ги хвърлят по терена.
22 - Капитанът на "смърфовете" Димитър Илиев отиде при запалянковците, опитвайки се да ги укроти.
32  Неделев с чудесно центриране подаде на Бароан, който овладя и опита да се обърне, но беше изпреварен от Лукас Рейдър, който му попречи да нанесе завършващ удар.
38  Защитникът на Ботев Виктор Генев се включи в атака и пусна към Неделев отляво. Асът на домакините центрира отлично за Мохамед Брахими, който от няколко метра вместо да отправи удар, опита да овладява и топката му беше избита.
42  Пропуск на Карагарен, топката прелетя над вратата на Георги Аргилашки.
45 - Добавеното време е 6 минути.
45+6 - Край на първото полувреме.
45+2  Oтменен гол на Ботев. Неделев стреля силно, Рейдър успя да избие, а топката попадна право в Бароан, който със задна ножица я изпрати в мрежата, но беше в засада.
--------
46 - Начало на второто полувреме.
48 - Георги Аргилашки спаси удар на Карагарен.
56  ДУЗПА за Локомотив. Димитър Илиев пусна извеждащ пас в наказателното поле към Умарбаев, който беше фаулиран от вратаря на домакините Георги Аргилашки. Съдията Георги Кабаков веднага посочи бялата точка.
57  НЯМА ГОЛ! Капитанът на "черно-белите" Димитър Илиев застана зад топката, Георги Аргилашки спаси изпълнението му, което беше насочено към долния му ляв ъгъл. Нулевото равенство се запазва.
72 - Новото попълнение на Ботев Джак Лейн записва дебют, Азрудин Валентич го пуска в игра на мястото на Антоан Бароан.
76  ГОЛ! 1:0 за Ботев след гол на Виктор Генев. ​Конате блесна със солова акция отляво и центрира към дузпата, а Умарбаев изби в корнер. От последвалия ъглов удар Неделев отправи прецизно центриране, при което Генев надскочи Мартин Паскалев и се разписа с глава.
85
 ГОЛ! 2:0 за домакините. ​Джак Лейн ознаменува дебюта си за "канарчетата" с гол. Неделев пусна страхотен извеждащ пас към резервата, младият нападател успя първо да изпревари Паскалев, а след това и да се освободи от него в наказателното поле и прокара топката между краката на Лукас Рейдър.
89
 ГОЛ! 2:1 след попадение на Димитър Илиев. Дилан Мертенс не успя да изчисти топката след статично положение, тя се озова в Димитър Илиев, който отправи удар, топката рикошира в Супрайен и влетя в мрежата на Аргилашки.
90 - Добавеното време е 3 минути.
90+3 - Край на мача. Ботев победи Локомотив с 2:1 в дербито на Пловдив.

Ботев Пловдив
БОТЕВ: 1. Георги Аргилашки, 3. Па Конате, 4. Виктор Генев , 6. Дилан Мертенс, 8. Тодор Неделев (к) (86  20.Лъчезар Балтанов), 10. Емануел Току (86  17.Николай Минков), 15. Джеймс Етоо, 18. Самюел Супрайен, 9. Мохамед Брахими (64  23.Димитър Тонев), 11. Антоан Бароан (72  26. Джак Лейн )
Резерви: 13. Хидайет Ханкич, 17. Николай Минков,20. Лъчезар Балтанов, 23. Димитър Тонев, 25. Станислав Работов, 26. Джак Лейн, 27. Атанас Чернев
Треньор: Азрудин Валентич

Лок. Пловдив
ЛОКОМОТИВ: 71. Лукас Рейдър, 19. Александър Василев, 20. Милош Петрович (86 11.Ивайло Димитров), 4. Кристиан Гомис , 5. Мартин Паскалев, 6. Емил Янчев , 7. Парвиз Умарбаев, 9. Бирсент Карагарен (86  44.Христо Иванов), 10. Венсал Марсел (67  61.Райън Бидунга), 14. Димитър Илиев (к) , 99. Преслав Боруков
Резерви: 1. Илко Пиргов, 61. Райън Бидунга, 44. Христо Иванов, 11. Ивайло Димитров, 39. Иван Сулев, 2. Пламен Петров, 33. Иван Арамазов
Треньор: Александър Тунчев

Коматево, "Спортен комплекс Ботев 1912"
Съдия: Георги Кабаков

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия