Благоевград е настръхнал и гневен - емблемата на града е пред фалит и разпад. Пирин загива!

Според новия мажоритарен акционер Емил Наков клубът има 800 000 лева задължения. Пирин е в патова ситуация, тъй като ако не се погасят дълговете до дни, отборът няма да вземе лиценз и може да стигне до "А" окръжна група. Трагичната съдба развихри страстите на фенове и акционери. Бяха разлепени некролози на живо хора. Съсипани от липсата на перспектива феновете обявиха кръводарителна кампания за Пирин. В местния център се редят да дават кръв, а парите отиват за отбора, пише "Труд". В банкова сметка се дават и пари от запалянковци. В същото време 16 футболисти напуснаха заради неизплатени заплати. Сега юноши спасяват положението.

Днес всеки в Благоевград се пита - кой е виновен? Неоспоримите факти са следните. До август мажоритарен акционер с 54,5% дял е строителният предприемач Николай Галчев. Останалите 45,5% се държат от група бизнесмени, наричана за кратко Г-15 и ръководена от благоевградчанина Петър Байкушев. Изведнъж през август се регистрира дружество "Бъдеще за Пирин", което се сформира от фенклуба на отбора. Членовете му изразиха претенции да вземат Пирин и да го управляват.

Изненадващо през септември, Галчев прехвърли, или по-точно подари, своя контролен пакет на феновете и де юре се оттегли. Но само 3 месеца по-късно Кирил Ваклинов - председател на Управителния съвет на Пирин тогава, дългогодишен шеф на фенклуба и директор на общинската фирма "Спортни имоти", даде заден. Той призна, че привържениците собственици не могат да се справят с ръководенето на клуба и, за да го спасят, са готови на всичко, включително доброволно предаване на акциите. Ваклинов поиска общината да стане притежател на контролния пакет и да поеме издръжката. Тогава феновете уточниха, че получили подобно уверение от кмета Костадин Паскалев. Градоначалникът категорично отрече. Дал дума да направи стадиона модерен, както и да ремонтира съблекалните. Удържал си думата! Отказът попари запалянковците и те изпаднаха в състояние да се превърнат в погребални агенти на любимия си отбор. Пишман стопаните започнаха да търсят благодетел на отбора. Бизнесмените от Г-15 - също. Ден преди насрочването на първото общо събрание тази година на 15 януари феновете-шефове се срещнаха с останалите акционери. Стана ясно, че Г-15 има вариант - гръцки богаташ. Феновете приеха сделката, разказват днес групата бизнесмени. На 15 януари на общото събрание се появи Емил Наков, който е изпълнителен директор на Пирин и водещият на форума го представи като новия собственик на мажоритарния пакет акции.

В залата бяха акционерите от Г-15, ветерани и журналисти. И всички се шокираха. Стана скандал, феновете почнаха да крещят по Наков, обиждаха го. Бизнесмените от Г-15 не можеха да повярват, че са излъгани. Общото събрание бе разтурено и отсрочено за нова дата. Наков, за когото се твърди, че няма достатъчно пари да издържа клуба, отсече: "Мой приоритет е оставането на Пирин в "А" група и стабилизирането му!" Той обяви - иска одит. И оттогава новият шеф почти почти всеки ден на брифинги прави изявления, че на бърз прочит на счетоводните документи открива все повече дългове. Така от първоначално обявените 5000 000 лева досега задълженията са набъбнали до 800 000. Наков не конкретизира към кого точно и колко. Ясни са 100 000 лева - към НОИ.

"Тези, които са откраднали футболисти и са ги продали на други отбори, да изчистят задълженията", призова Наков. "Ще дам пример - има един футболист, продаден за 400 000 лева. После са правени анекси, изчезнали са 300 000 лева. Галчев не е ощетил Пирин. Най-тежкият момент за клуба е оттеглянето на Николай Галчев. За мен той е достоен човек, защото по негово време нещата са били наред. Хората, които са го подтикнали да се оттегли, са нанесли най-голямата вреда на отбора. Феновете, начело с Кирил Ваклинов, с взимането на акциите реално са спасили Пирин. Те не са злоупотребили и с една стотинка. Напротив - помогнали са. Жалкото е, че останаха сами срещу всички. Аз съм им задължен морално, тъй като ми повериха акциите и никога няма да ги предам. Намеренията им са чисти. Заради тях съм тук. Ако бяха мошеници, спокойно можеха да продадат всички играчи."

Според Наков "Бъдеще за Пирин" са поели отбора, без да знаят какво е финансовото състояние. "Галчев се бе оттеглил без дългове", продължи новият бос. "Те са натрупани от другите акционери. Феновете не са заварили документи в счетоводството. И почнаха да излизат подводни камъни."

Категорично Наков отрича да е поставено лице на Галчев, въпреки че не крие симпатиите си към него. И прехвърля топката в полето на Г-15. Бизнесмените от Благоевград също не крият своята неприязън към Наков. До един са категорични, че не желаят да работят с него.

Емил Павлов отсече, че няма да търпи Наков, който не е дал и стотинка, да го поучава. Големият проблем е тръгнал от парите за Спас Делев. Имало споразумение, подписано от Галчев и Г-15, за разпределение на квоти на сумата, която плаща ЦСКА. Заради тези спорове Галчев се оттегля като инвеститор в отбора от януари миналата година. Емил Павлов и останалите смятат, че има схема, която цели тяхното отстраняване.

"Миналата година дадохме над 300 000 лева, само ние издържахме клуба", твърди той. "Отделно се даваха и заеми. Нека сега Наков извади същите пари и после ще разговаряме с него. Говори за дългове, които ние сме ги оставили. Как, като не сме управлявали? Имаше главен акционер. Галчев и хората му подписваха всичко. Водеха акционери и управляващи, ама се отказаха от клуба. В един период само ние плащахме. Задълженията бяха около 500 000 лева, свалихме ги на 300 000 лева. С 200 хиляди подсигурихме добър отбор. Тогава те се криеха, а сега искат пак пари да погасяваме."

Другият акционер - Димитър Урдев, който е и общински съветник, допълва: "Ние издържахме отбора, но хората на Галчев пишеха и оформяха фактури. Не мога да кажа със сигурност дали има злоупотреба с трансферни суми. Но съм сигурен, че от отбора са теглени пари и са изпращани в други сметки без насрещни документи. Има теглени средства в размер на 500 000 лева."

Според Павлов големият напън на Галчев при обединението било базата и всички спортни имоти да влязат като апортна вноска на общината. Така градът да получи дялово участие, но задължително да бъде под 50%.

Това е положението, в което ясно е само едно - съдбата на Пирин е на карта. /БЛИЦ