Изненадващият лидер в Първа лига Дунав (Русе) продължи впечатляващото си представяне, побеждавайки с 2:0 ЦСКА в мач от 6 кръг. "Драконите" надиграваха "червените" в по-голямата част от срещата на "Лудогорец Арена" и след два гола в рамките само на три минути заслужено триумфираха, записвайки четвърти успех в елита.

В 31-ата минута Васил Шопов откри резултата, а в 33-ата Антон Огнянов удвои преднината на тима, воден от бившия играч на ЦСКА Веселин Великов.

Дунав отново е едноличен лидер и с актив от 16 точки води с два на втория Левски. ЦСКА има 10 точки, с колкото са още Лудогорец, Верея и Черно море.

Победата днес е по-специална за Дунав, който 25-години по-късно отново триумфира над "червените" в мач от родния елит. Предишният успех на тима над ЦСКА датираше от 8 декември 1985 г. - 3:1 в Русе.

За гостуването на Дунав треньорът на "армейците" Едуард Йорданеску разчиташе на четиримата нови - Станислав Манолев, Уилмар Джордан и португалците Руй Педро и Рубен Пинто. Първият започна титуляр, заменяйки контузения Стойчо Атанасов най-вдясно на защитата. а другите трима влязоха като резерви, но не успяха да променят развоя на мача.

Играта преди почивката беше равностойна. В 23-ата минута Кирил Десподов пропусна след центриране на Арсенио Нунеш, а домакините успяха да поведат при първата сериозна опасност, която създадоха пред Георги Китанов. В 32-ата минута Васил Шопов хвърли в екстаз близо петте хиляди русенци, които бяха на трибуните в Разград. Бившият нападател на Литекс надскочи Божидар Чорбаджийски в наказателното поле на ЦСКА при центрира отдясно и с глава отбеляза - 1:0.

"Червените" можеха да изравнят веднага, но Густаво Кулма удари греда.

Не бяха изминали и три минути от гола на Дунав, когато "драконите" успяха да удвоят преднината си, шокирайки ЦСКА. Домакините организираха отлична контраатака след гредата на Кулма, Юлиян Ненов подаде към Антон Огнянов, който прониза Китанов от границата на наказателното поле, разписвайки се в горния му ляв ъгъл за 2:0.

Гостите от София не съумяха да отговорят на русенци, които след почивката почти нямаха положения, но пък и "армейците" не затрудниха особено Мартин Луков. Появилият се на смяна бивш голмайстор на Литекс и "А" група Уилмар Джордан опита да изработи дузпа, като след негово падане в наказателното поле на Дунав съдията Станислав Тодоров остана безмълвен.

В добавеното време един от помощниците на Йорданеску беше изгонен от пейката заради бурен протест срещу рефера.

Всичко за Първа лига

ТВ програмата на Първа професионална лига

ДУНАВ - ЦСКА 2:0
1:0 Васил Шопов (31), 2:0 Антон Огнянов (33)

Двубоят по минути с БЛИЦ
10 - Давид Симао центрира към Кулма в наказателното поле на Дунав, но Мартин Луков е на мястото си.
11 - Удар на Манолев е блокиран от играч на Дунав.
23 - Арсенио Нунеш центрира отляво към Десподов, който се размина с топката пред вратата на "драконите".
31 -  ГОООЛ! Васил Шопов дава преднина на Дунав - 1:0! Бившият нападател на Литекс надскочи Божидар Чорбаджийски в наказателното поле на ЦСКА при центрира oтдясно и с глава опъна мрежата на Георги Китанов.
32 - ГРЕДА! "Червените" можеха веднага да изравнят. Десподов подаде на Кулма в наказателното поле, но нападателят направи непростим пропуск от отлична позиция, пращайки топката в дясната греда.
33 -  ГОООЛ! 2:0 за Дунав! Антон Огнянов е точен, завършвайки с фалцов удар от границата на наказателното поле контраатака на русенци.
38 - Кулма подаде на Арсенио Нунеш, който прати топката над вратата.
45+1 - Десподов засече с глава, Луков улови топката.
45+2 - Край на първото полувреме.
---------
46 -  smqna.jpg Бившият голмайстор на Литекс Уилмар Джордан записва дебют в Първа лига. Треньорът на ЦСКА Едуард Йорданеску го пуска на мястото на Кирил Десподов.
47 - Атанас Атанасов опита да изненада Китанов, но без успех.
63 - Центриране на Симао, Манолев продължи топката към Руй Педро, който нацели Ивайло Раденцов в главата.
71 - smqna.jpg Рубен Пинто също записва дебют за "червените". Португалецът влиза в игра, заменяйки Кристиян Малинов.
79 - jalt.jpg Вратарят на Дунав Мартин Луков бави играта, за което получава жълт картон.
82 - Давид Симао центрира от корнер, Чорбаджийски нанася удар, който е спасен от Луков.
84 - Джордан пада за дузпа, съдията Станислав Тодоров е безмълвен.
90 - Добавеното време е 4 минути.
90+4 - Един от помощниците на Йорданеску е изгонен заради бурна реакция срещу съдията Станислав Тодоров.
90+4 - Край на мача. Дунав победи ЦСКА с 2:0.

ДУНАВ (Русе): 1.Мартин Луков jalt.jpg, 66.Искандар Джалилов, 22.Михаил Милчев, 4.Петър Патев, 28.Атанас Атанасов jalt.jpg, 11.Диян Димов, 8.Ивайло Раденцов (66 smqna.jpg 91.Нуриддин Давронов), 94.Юлиян Ненов (83 smqna.jpg 7.Николай Колев), 18.Антон Огнянов , 10.Васил Шопов (74 smqna.jpg 12.Светослав Читаков), 9.Мирослав Будинов jalt.jpg
Резерви: 86.Станислав Антонов, 3.Марио Петков, 17.Спас Георгиев, 91.Нуриддин Давронов, 7.Николай Колев, 88.Янислав Иванов, 12.Светослав Читаков
Треньор: Веселин Великов

Резултат с изображение за цска софия
ЦСКА: 12.Георги Китанов, 11.Станислав Манолев, 4.Божидар Чорбаджийски jalt.jpg, 5.Рафаел Перес jalt.jpg , 3.Антон Недялков, 15.Кристиян Малинов jalt.jpg (71 smqna.jpg 6.Рубен Пинто), 8.Борис Галчев (55 smqna.jpg 21.Руй Педро), 10.Арсенио Нунеш jalt.jpg, 17.Давид Симао, 19.Кирил Десподов (46 smqna.jpg 25.Уилмар Джордан), 26.Густаво Кулма
Резерви: 30.Александър Конов, 24.Лазар Марин, 23.Александър Дюлгеров, 6.Рубен Пинто, 18.Александър Георгиев, 21.Руй Педро, 25.Уилмар Джордан
Треньор: Едуард Йорданеску