Спасилият се от изпадане през миналия сезон Ботев (Враца) изненадващо срази шампиона Лудогорец с 3:1 в мач от първия кръг на efbet Лига за сезон 2020/21. Това е първа победа на врачани над "орлите" в историята, а тя дойде след попадения на Валери Домовчийски (43), Дание Генов (47) и Петър Атанасов (83). В добавеното време Каули (90+3-дузпа) оформи крайния резултат с почетен гол за гостите.

Сред титулярите на гостите бе най-новото попълнение Бърнард Текпетей, който бе привлечен от Шалке 04. В отсъствието на Клаудиу Кешерю атаката водеше Якуб Швиерчок, но след изгонването на Светослав Дяков в 33-ата минута заради втори жълт и червен картон полякът бе заменен в 42-ата минута от Баджи.

Домакините започнаха вихрено и още в 20-ата секунда Петър Атанасов имаше добра възможност, но Терзиев се хвърли самопожертвователно и блокира удара му. Ботев изпълни четири корнера в първите минути, а страхотен шут на Зехиров профуча покрай лявата греда.

В 14-ата минута Даниел Генов надбяга Григоре и центрира опасно по земя, но Терзиев успя да изчисти пред крака на Домовчийски.

Едва след половин час игра Лудогорец отправи по-сериозен шут към противниковата врата чрез Мавис Чибота, който стреля от границата на наказателното поле, но топката премина покрай лявата греда.

В 33-ата минута представящият се крайно неубедително до този момент капитан на Лудогорец Светослав Дяков загуби топката в средата на терена, след което дръпна за фланелката Генов и бе изгонен с втори жълт и червен картон.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

Ботев се възползва от численото си превъзходство и в 43-ата минута поведе при поредната си добра атака. Генов стигна почти до аутлинията и центрира към непокрития Домовчийски, който с едно докосване преодоля Ренан за 1:0. Така домакините се оттеглиха на почивка с гол аванс.

Само две минути след началото на втората част Ботев удвои аванса си. След центриране от корнер Н'Диайе стреля с глава, Ренан изби, а Генов с добавка прати топката в близкия ъгъл на бразилския страж за 2:0. Шест минути след тола Генов се пребори за топката с Терзиев и Григоре, след което овладя и стреля от границата на наказателното поле, а ударът се отби в лявата греда.

Домакините продължиха да създават голови ситуации, а в 83-ата минута Буров получи отляво и центрира остро към Атанасов, който се пребори с Недялков и направи резултата класически - 3:0. В добавеното време Каули (90+3-дузпа) се разписа от 11-метров наказателен удар, отсъден за нарушение на Ндайе срещу Янков, оформяйки крайното 3:1.

БОТЕВ (ВРАЦА) - ЛУДОГОРЕЦ 3:1
1:0 Валери Домовчийски (43), 2:0 Даниел Генов (47), 3:0 Петър Атанасов (83), 3:1 Каули (90+3-дузпа)

Най-интересните моменти от мача по минути с БЛИЦ:
1 - Начало на двубоя.
1 - Ботев имаше отличен шанс след само 20 секунди игра. Топката стигна до Петър Атанасов, но Терзиев самопожертвователно блокира удара на нападателя
5 - Текпетей отправи мощен диагонален удар отляво с десния крак, но Венцислав Керчев спря пътя на топката с крак
9 - Опасен удар на Зехиров от далечна дистанция минава покрай вратата на Ренан
22 - Шут на Текпетей от далечна дистанция минава покрай вратата
29 - Чибота проби отляво и навлезе към наказателното поле, след което нанесе неточен удар
33 - Светослав Дяков от гостите получи втори жълт картон и бе изгонен
37 - Домовчийски бе оставен непокрит в наказателното поле и получи топката, но след удара му топката срещна тялото на Терзиев
43 - ГОООЛ за Ботев (Враца)! Генов получи страхотен пас отляво и намери Домовчийски в наказателното поле, а за нападателя остана само да насочи топката във вратата за 1:0
45+1 - Лудогорец получи право да изпълни пряк свободен удар на границата на наказателното поле, но Каули шутира над вратата
45+2 - Край на първата част!
......................................................
46 - Начало на второто полувреме
47 - ГОООЛ ЗА БОТЕВ (Враца)! Ндиайе надскочи Абел Анисе и стреля с глава, но Ренан отби топката, но тя се върна в Даниел Генов, който с десния крак вкара за 2:0
58 - Узунов опита удар от далечна дистанция и топката тупна коварно пред Ренан, който все пак спаси
64 - ГРЕДА за Ботев! Генов и Атанасов се оказаха сами срещу двама играчи на Лудогорец. Крилото опита техничен удар, но топката срещна гредата.
83 - ГОООЛ за Ботев! Петър Атанасов получи топката след центриране отляво и направи разликата класическа - 3:0!
90+3 -
ГОООЛ за Лудогорец! Каули се разписа от дузпа и оформи крайния резултат - 3:1. Наказателният удар бе отсъден за нарушение на Ндиайе срещу Янков.
90+4 - Край на мача! Ботев (Враца) шокира шампиона Лудогорец с 3:1 на старта на новия сезон.

БОТЕВ (ВРАЦА): 33. Костов, 24. Н’Диайе, 81. Зехиров, 30. Валери Домовчийски (6688. Том), 37. Керчев , 9. Даниел Генов , 6. Гаджев (4123. Узунов), 14. Буров , 18. Миланов, 8. Лагоа (8128. Златински), 10. Петър Атанасов
Резерви: 1. Митов, 16. Станисавлевич, 5. Добрев, 23. Узунов, 15. Маринов, 88. Том, 28. Златински
Треньор: Антони Здравков

ЛУДОГОРЕЦ: 33. Ренан дос Сантос, 4. Сисиньо, 5. Георги Терзиев, 21. Драгош Григоре, 3. Антон Недялков, 18. Светослав Дяков  , 12. Абел Анисе (597. Сантана), 13. Мавис Чибота, 37. Бърнард Текпетей (5964. Янков), 95. Каули , 10. Якуб Швиерчок (4225. Стефан Баджи)
Резерви: 27. Стоянов, 30. Моци, 51. Будинов, 25. Баджи, 7. Сантана, 64. Янков
Треньор: Павел Върба

Враца, стадион "Христо Ботев"
Съдия: Никола Попов

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна ,  опасна ситуация