ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА!

“Левски” победи “Ботев” (Враца) с 2:0 в мач от 12-тия кръг на “А” група. Успехът изкачи “сините” еднолично на върха в класирането, след като по-рано днес Лудогорец стигна само до равенство 0:0 като гост на Славия. След кръга “Левски” води с 31 точки, Лудогорец е втори с 29, трети е “Ботев” (Пловдив) с 24. Дербито на следващия 13-ти кръг е Лудогорец – “Левски” в Разград. Головете за домакините от “Герена” днес отбелязаха Марсиньо в 5-ата минута и Дъстли Мулдер в 72-ата. Съдията Ахмед Ахмед изпусна мача през първото полувреме, когато не показа чисти червени картони за Николай Маринов от “Ботев” (Враца) и вратаря на “Левски” Пламен Илиев. Гостите от Враца изиграха прекрасен мач, имаха много положения, в края на двубоя дори вкараха домакините в собствената им половина, но малшанс им попречи да стигнат до равенство. “Сините” вкарах ранен гол, след който се заредиха опасности пред тяхната врата, но Пламен Илиев спасяваше. Тъкмо гостите от Враца отново натиснаха през втората част, когато “Левски” вкара успокоителния втори гол.

И в този мач домакините не показаха убедителна игра. Феновете останаха недоволни и логично в края на първото полувреме, преди почивката, освиркаха любимците си.

Илиан Илиев заложи на Мулдер в защита и Ромейн Ели заедно с Даниел Димов, отляво действа Нуно Пинто. В средата на терена играха Орлин Старокин и Владимир Гаджев, по крилата Кристовао Рамос и Симеон Райков. В атака започнаха Базил де Карвальо и Марсиньо.

Още в 5-ата минута “Левски” откри резултата. Нуно Пинто центрира отляво, Марсиньо засече и с глава прати топката във вратата на Михаил Иванов за 1:0. След попадението “сините” сдадоха тотално инициативата на гостите, които започнаха да атакуват. Изненадващо за всички врачани заредиха положения, но им липсваше късмет, а и Пламен Илиев отрази почти всичко. В 12-ата минута след контраатака на “Ботев” Андрей Атанасов стреля отблизо, но вратарят на “Левски” спаси. В следващата минута след центриране защитата на домакините едва изчисти топката преди да попадне във футболист на гостите. В 21-ата минута попадение на тима от Враца беше отменено след засада на Жайро.

В 28-ата минута дойде най-скандалният момент в двубоя. След центриране Николай Маринов от “Ботев” скочи и с крак връхлетя в тялото на Пламен Илиев. Ситуацията беше идентична с влизането на Златан Ибрахимович отпреди няколко дни, когато с каратистки удар влезе в тялото на вратаря на Сент Етиен и получи директен червен картон. Маринов и вратарят на “Левски” паднаха на земята. Последва избухване на Пламен Илиев, който се изправи и хвана за тялото съперника си, след това камерите показаха как стражът два пъти рита падналия на земята Маринов. Съдията Ахмед Ахмед беше в ситуацията, опитваше се да укроти вратаря на “сините”. След усмиряването реферът показа само жълти картони за Николай Маринов и Пламен Илиев, а действията им бяха за директни червени картони. При такова отсъждане обаче вратарят на “Левски” “гореше” за дербито с Лудогорец следващия кръг. В 31-ата минута врачани имаха още един шанс, но Ромейн Ели изби.

На полувремето Илиан Илиев направи двойна смяна. От игра излязоха Нуно Пинто и Симеон Райков, а на техните места се появиха съответно Илиан Йорданов и Роман Прохазка. В 56-ата минута Ромейн Ели получи жълт картон след фаул пред наказателното поле. Последва добър удар на Илия Илиев, но встрани от вратата. В 73-ата минута Дъстли Мулдер покачи на 2:0, с което оформи крайния резултат. Холандецът стреля от границата на наказателното поле и прати топката във вратата на Михаил Иванов. След попадението Илиан Илиев извади Базил де Карвальо и пусна в игра Жоао Силва, който беше посрещнат с аплодисменти от публиката. В 78-ата минута гостите пропуснаха да върнат едно попадение. Пламен Илиев парира удар на влезлия като резерва Варела. Отбитата топка попадна в краката на Илия Илиев, който стреля, но Ромейн Ели подложи крак и изби. В 86-ата минута един от най-добрите в състава на “Ботев” (Враца) Илия Илиев отново стреля, но вратарят на “Левски” спаси.

ПРОГРАМА И РЕЗУЛТАТИ В "А" ГРУПА

КЛАСИРАНЕТО В "А" ГРУПА

Двубоят по минути ТУК

“Левски” – “Ботев” (Враца) 2:0
1:0 Марсиньо (5), 2:0 Дъстли Мулдер (73)

“Левски”: 23.Пламен Илиев, 2.Дъстли Мулдер, 3.Ромен Ели, 25.Даниел Димов, 28.Нуно Пинто (46-22.Илиан Йорданов)), 6.Орлин Старокин, 45.Владимир Гаджев, 31.Марсиньо, 16.Кристовао Рамос, 11.Симеон Райков (46-8.Роман Прохазка), 19.Базил де Карвальо (76-9.Жоао Силва)
Резерви: 1.Ивайло Василев, 20.Александър Башлиев, 8.Роман Прохазка, 18.Борислав Цонев, 22.Илиан Йорданов, 10.Христо Йовов, 9.Жоао Силва
Старши треньор: Илиан Илиев

“Ботев” (Враца): 21.Михаил Иванов, 22.Руслан Куанг, 4.Дарко Савич, 13.Николай Маринов, 6.Жайро, 5.Висенте (76-10.Амендула), 11.Александър Якимов (55-9.Варела), 19.Николай Христов, 17.Андрей Атанасов (80-18.Саша Анеф), 7.Илия Илиев, 8.Владислав Романов
Резерви: 1.Христо Митов, 20.Асен Георгиев, 3.Мартин Василев, 14.Николай Николов, 10.Амендула, 9.Варела, 18.Саша Анеф
Старши треньор: Тони Здравков