Литекс изпусна победата при гостуването в Латвия на местния Йелгава в първия си мач от тазгодишното участие в Лига Европа. Защитникът Васил Божиков откри за "оранжевите" в 50-ата минута, но домакините изравниха в края. Мрежата на Винисиус Баривиейра опъна резервата Олегс Малашенокс в 83-ата минута. Така спорът ще се решава на реванша в Ловеч - на 9 юли от 20:45 часа. Крайният победител от сблъсъка ще срещне във втория квалификационен кръг Флора (Естония) или Работнички (Македония). Естонците спечелиха с 1:0 днешната среща.

При гостуването на Йелгава треньорът на Литекс Красимир Балъков беше на трибуните заради наказание от миналогодишното участие в евротурнирите. Наставленията на играчите му тази вечер даваха помощник-треньорите Добромир Митов и Йончо Арсов. Сред титулярите на "оранжевите" попадна само един от новите - португалецът Арсенио Нунеш. Донякъде изненадващо бе включването на Румен Руменов в халфовата линия за сметка на Петрус Бумал. Последният все пак замени Руменов в 57-ата минута и доигра срещата.

Първото сериозно положение в мача беше пред вратата на Литекс. В 5-ата минута Кенеди Ериба бе изпуснат от защитниците в оранжево, но се засуети преди да стреля и топката бе изчистена в ъглов удар. Минута по-късно Данило Асприля отправи неточен изстрел. Постепенно играчите на Литекс започнаха да контролират събитията на терена. В 12-ата минута Рафа Перес пропусна да отбележи с глава. В 25-ата "оранжевите" създадоха най-доброто си положение до този момент. Новото попълнение Арсенио Нунеш взаимодейства отлично с Руменов, след което топката стигна до Бьорн Маарс Йонсен, но таранът я изпрати покрай целта.

В 35-ата минута миг невнимание в ловешката отбрана позволи на Сушкинс да се отскубне и да стреля, Баривйера обаче беше на мястото си и улови.

В 50-ата минута Литекс поведе. Данило Асприля центрира от корнер, Васил Божиков се извиси в наказателното поле на Йелгава и с глава отбеляза - 0:1. По-късно Йонсен направи пропуск, а в 83-ата минута домакините стигнаха до изравняването. Силно изпълнение на тъч на Марцис Ошс завари "оранжевата" отбрана неподготвена и  Олегс Малашенокс се разписа с глава засичайки топката пред Баривиейра. До края Литекс направи отчаяни опити да стигне до победата, но нов гол не падна и спорът предстои да се решава на реванша в Ловеч на 9 юли.

ЙЕЛГАВА - ЛИТЕКС 1:1
0:1 Васил Божиков (50), 1:1 Олегс Малашенокс (83)

Мачът по минути - ТУК!

ЙЕЛГАВА: 1.Каспарс Икстенс, 25.Марцис Ошс, 15.Абдулайе Диало, 17.Александърс Губинс, 5.Гинтс Фрейманис, 10.Борис Богдашкинс, 22.Кенеди Ериба, 9.Дариуш Латка, 26.Глебс Клушкинс jalt.jpg, 8.Рустам Сосранов, 29.Вячеслав Сушкин (70 smqna.jpg 12.Олегс Малашенокс topka.jpg)
Резерви: 24.Марцис Мелецис, 14.Едгарс Фьодоровс, 7.Валерис Реджко, 16.Андрейс Кирилинс, 19.Артис Жудаземс, 12.Олегс Малашенокс, 20.Исмаил Муса
Треньор: Виталис Астафевс